הסערה המדינית בעקבות הביקור ה"גלוי" של ראש הממשלה נתניהו בסעודיה, והפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמאן, נמשכת. לפי דיווח שהתפרסם אמש (שישי) בוול סטריט ז'ורנל, הנסיך הסעודי נסוג מהיוזמה לקיום נורמליזציה ביחסים בין ישראל לסעודיה בעיקר בשל ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות בארצות הברית וסיום כהונתו של טראמפ. השיחה בין הצדדים עסקה גם בנושאי תיאום המדיניות מול אירן, במידה וביידן יבחר לחדש עם משטר האייתולות את הקשר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסוף השבוע האחרון טס בחשאי ראש הממשלה נתניהו לערב הסעודית וקיים פגישה לילית סודית עם יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמאן. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, שנכח באותו ערב במקום, קיווה להבטיח את המשך תהליכי הנורמליזציה של ישראל באזור אחרי הסכמי אברהם, כך טענו יועצים אמריקנים וסעודים בפני הוול סטריט ז'ורנל.

הפגישה בין הצדדים הסתיימה ללא תוצאות בנושא זה. לפי הדיווח, יורש העצר הסעודי מסתייג מקיום נורמליזציה מול ישראל בעיקר בשל ניצחון ביידן בבחירות בארצות הברית. את הטענה הזאת אישרו יועצים סעודים ואמריקנים. לדברי הגורמים הסעודים, הנסיך בין סלמאן מעוניין לבנות את הקשרים עם הממשל הנכנס של ג'ו ביידן ובחר שלא לקבל החלטות כבר עכשיו. בסעודיה ירצו להשתמש בעסקה ונורמליזציה כדי לקדם את היחסים מול ארצות הברית. 

לפי אותם גורמים סעודים, ישנם משתנים נוספים שהשפיעו על החלטתו של בין סלמאן לסגת מקיום נורמליזציה מול ישראל. לדבריהם, יורש העצר בין סלמאן והמלך סלמאן, בן ה-84, עדיין חלוקים בדעותיהם על איך להגיב לסוגיה הפלסטינית. מצבו הרפואי של המלך סלמאן מנע ממנו לקחת חלק פעיל בשיחות מול ישראל, ואת הקו המרכזי מוביל יורש העצר בין סלמאן. 

גורם אמריקני הוסיף: "ערב הסעודית מנסה להבין איך להשתמש בהסכמי אברהם בצורה הטובה ביותר כדי לשפר את תדמיתם בפני וושינגטון ולהראות רצון טוב בפני ביידן והקונגרס האמריקני". בארצות הברית מאמינים שהסיכוי להשיג הסכם בין ישראל לסעודיה עוד לפני עזיבתו של טראמפ - קטנים אך לא בלתי אפשריים.