נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאובחן כחיובי לקורונה פרסם במהלך הלילה (בין שבת לראשון) הודעת וידאו חדשה מבית החולים וולטר ריד שבו הוא מאושפז ואמר: "לא הרגשתי כל כך טוב כשהגעתי לכאן, אבל עכשיו אני מרגיש הרבה יותר טוב". מרופא הבית הלבן נמסר כי חלה "התקדמות משמעותית" במצבו של הנשיא, אך הוא עדיין לא יצא מכלל סכנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסרטון שפורסם בטוויטר, ואורכו כארבע דקות, נראה הנשיא האמריקני עייף ולבוש בחליפה ללא עניבה. הוא התוודה שלא הרגיש כל כך טוב כשהגיע לראשונה לבית החולים הצבאי ביום שישי, אך אמר שמצבו טוב יותר: "הימים הקרובים יהיו המבחן האמיתי, אז נראה מה יקרה במהלכם".

"אני צריך לחזור כי אנחנו צריכים לעשות את אמריקה גדולה שוב. עשינו את זה נהדר עד כה, ועלינו לסיים את העבודה. אחזור בקרוב לדעתי", אמר טראמפ. הנשיא התייחס לנגיף בו נדבק ואמר כי "זה משהו שקרה למיליונים ברחבי העולם ואני נלחם גם בשבילם, לא רק בארה"ב אלא בכל העולם. ננצח את נגיף הקורונה או איך שתרצו לקרוא לו".

ד"ר שון קונלי, רופאו האישי של הנשיא טראמפ (צילום: Reuters)
ד"ר שון קונלי, רופא הבית הלבן | צילום: Reuters

רופא הבית הלבן ד"ר שון קונלי שחרר גם הוא הצהרה לגבי מצבו הבריאותי של טראמפ ונשמע אופטימי: "הצוות ואני שמחים מאוד על ההתקדמות שהנשיא עשה". הוא סירב לתת לוח זמנים לשחרורו האפשרי של הנשיא מבית החולים, ובהמשך גם התנצל על אמירה קודמת מצדו שרמזה כי הנשיא אובחן כחיובי לנגיף כבר ביום רביעי. הוא הוסיף כי הנשיא עדיין לא יצא מסכנה מלאה, אך הצוות הרפואי שומר על אופטימיות זהירה.

הרופא הוסיף כי טראמפ לא התקשה לנשום, ולא נזקק לחמצן בבית החולים. הוא אמר שהנשיא השלים טיפול שני ברמדסיביר, תרופה שהוכחה כמקצרת ימי אשפוז, ללא סיבוכים. "מצבו ממשיך להשתפר ורמות החמצן שלו עומדות על בין 96 ל-98 אחוזים". לדברי ד"ר קונלי, טראמפ בילה את מרבית אחר הצוהריים בעבודה והצליח לנוע בחדרו ללא קושי.

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN דיווחה במהלך הלילה כי הנשיא האמריקני לא רצה להתפנות לבית החולים ויועציו נאלצו לשכנע אותו עד הרגע האחרון, בזמן שמסוק הפינוי כבר נחת על מדשאות הבית הלבן. מקור מיודע אמר לרשת כי חרף התסמינים שפיתח טראמפ, הוא התנגד לאשפוז. לבסוף הסבירו לו הרופאים והיועצים שבמתקן הרפואי הוא יקבל את הטיפול הכי מקצועי במקרה של הידרדרות, מה ששכנע ככל הנראה את הנשיא והוא עלה למסוק שהוביל אותו לבית החולים במרילנד.

הנשיא נמצא בסיכון גבוה בגלל גילו ומשקלו. הוא נשאר במצב בריאותי טוב לכאורה בתקופת כהונתו, אך לא ידוע אם הוא מבצע פעילות גופנית באופן קבוע או מקפיד על תזונה בריאה.

האבחנה הייתה המפלה האחרונה של הנשיא הרפובליקני, שמפגר אחרי יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן בסקרים לקראת הבחירות לנשיאות ב-3 בנובמבר. לכן הקמפיין לא עוצר וכעת כשטראמפ בבית החולים, הקמפיין יתמקד יותר בסגן הנשיא מייק פנס ובניו הגדולים של טראמפ, דונלד ג'וניור ואריק. פנס, שאובחן כשלילי לקורונה, ישתתף ברביעי הקרוב בעימות עם המועמדת הדמוקרטית לסגנות הנשיאות קמלה הריס.

 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס (צילום: רויטרס)
סגן הנשיא מייק פנס - ברביעי יתעמת עם קמלה הריס הדמוקרטית | צילום: רויטרס

מהקמפיין של ביידן, שנמצא שלילי לנגיף בשישי, נמסר כי כל תוצאת בדיקה שלו תפורסם מיידית בתקשורת וכבר היום ייבדק שוב. המועמד הדמוקרטי נמנע מאירועים גדולים לטובת עצרות מצומצמות עם מעט או כלל ללא משתתפים, ואילו טראמפ ערך עצרות גדולות עם מעט ריחוק חברתי.