ראש המוסד אמר בשיחות סגורות כי סעודיה תכריז על נורמליזציה עם ישראל כהישג לנשיא האמריקני שייבחר - כך פורסם הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע. ראש המוסד דיבר בשיחות סגורות על כך שמתקיים מאמץ גדול מאוד בזירה הסעודית, לחץ גדול להגיע להסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"נראה שהם מחכים לבחירות בארצות הברית, לתת 'מתנה' לנשיא הנבחר", טען. מאחורי הקלעים יש עסקת נשק בין ארצות הברית לבין סעודיה כדי לרפד את המהלך וגם כדי לגבש הישג פנימי בפוליטיקה האמריקנית.

ראש המוסד כהן (צילום: כנס הרצליה, חדשות)
יוסי כהן, ארכיון | צילום: כנס הרצליה, חדשות

עוד פורסם הערב בחדשות סוף השבוע כי ישראל קרובה לפריצת דרך עם עומאן בתיווך אמריקני - כך לפי גורמים בישראל. עוד נחשף כי ישראל וסודאן בהבנות ראשוניות לגבי החזרת מבקשי מקלט רבים, ייתכן שאף אלפים.

לפי הגורמים, עומאן - שפרסמה לפני כחודש הודעת תמיכה בנורמליזציה של ישראל עם איחוד האמירויות - מתקרבת לחתימה על הסכם.  בירושלים מעריכים שזו המדינה הכי קרובה לפריצת דרך, למרות שיש שם סולטן חדש.

מבחינת שאלת העיתוי, הייתה מחשבה להכריז על כך עוד לפני הבחירות בארה"ב- יש בישראל גורמים שמעריכים שלא ניתן יהיה לחתום לפני הבחירות בארצות הברית, מכיוון שעומאן מעדיפה גישה זהירה ולא לנקוט במהלך דרמטי לפני הבחירות.

גורם בכיר עדכן על הבנות ראשונות על החזרת אלפי מבקשי מקלט מישראל לסודן, כמה מאות בשנה בשלב ראשוני שיוגדר כסוג של "פיילוט" – ההבנות לא חפות מבעיות יש צורה בהסכמה בינ"ל כדי לוודא שהם לא נמצאים בסכנת רדיפה. יש גם בעיות פנימיות בסודן שעשויות להעיב על כך.