בעוד בישראל נערכים להתחיל במתן חיסוני פייזר שאושרו כבר ביום רביעי הבא, ב-FDA האמריקני כבר נערכים לדיונים על החיסון נגד קורונה של חברת "מודרנה". לישראל הסכם מוקדם עם חברת התרופות "מודרנה", ובמידה והחיסון שלה יאושר צפויים להגיע לישראל מיליוני חיסונים נוספים. לפי חוות דעת מקצועית של חוקרי ה-FDA, החיסון של מודרנה יעיל ובטוח לשימוש. דיווח בניו יורק טיימס: האישור לשימוש בחיסון של מודרנה יינתן כבר ביום שישי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חוות הדעת החיובית על החיסון של מודרנה, שבוצעה על ידי חוקרים ב-FDA, תוגש להצבעת הוועדה המיוחדת ביום חמישי. הוועדה תדון במתן אישור לשימוש חירום בחיסון לקורונה, שבוע אחרי שאישרה את החיסון של פייזר. לפי החוות הדעת אין ספקות בקרב החוקרים לגבי בטיחותו של החיסון. 

הניסויים בחיסון שביצעה חברת מודרנה בוצעו על 30 אלף בני אדם. לפי תוצאות הניסוי, 6 מקרי מוות קרו בקבוצה שקיבלה את החיסון ו-7 מקרי מוות נרשמו בקבוצת הפלסיבו. החוקרים החליטו שמקרי המוות בקבוצת החיסון אינם קשורים לחיסון, שכן כמה מהמתים היו בני 75 ומעלה, כמה מהם סבלו מבעיות לב וכן נרשם מקרה התאבדות אחד.

ה-FDA, ארכיון (צילום: רויטרס)
ייאשרו את החיסון בשישי? מנהל התרופות האמריקני | צילום: רויטרס

נתונים על השפעות החיסון בתקופת היריון התקבלו גם במסגרת הניסוי. 13 מקרי היריון התחילו בקרב הנסיינים בתקופת הניסוי - 6 מקבוצת החיסון ו-7 בפלסיבו. עד כה חלו 2 הפלות ושניהם בקבוצת הפלסיבו. שאר ההריונות לא הסתיימו עדיין ואין דיווחים על בעיות.

3 נסיינים בקבוצת החיסון של מודרנה דיווחו על הופעת פציאליס - שיתוק בשריר הפנים, בדומה למקרה שמוכר בישראל כפי שקרה למיכל אנסקי. אצל 2 מהם השיתוק חלף והשלישי נמצא בתהליך החלמה. "לא ניתן לשלול תרומה של החיסון להופעת השיתוק", נמסר.

הבניין של חברת מודרנה בקיימברידג' מסצ'וסטס (צילום: רויטרס)
נמצא יעיל ובטוח, החיסון של מודרנה | צילום: רויטרס

יש לציין, הופעת שיתוק בשריר הפנים הופיע ארבע פעמים גם בקבוצות החיסון של פייזר. החוקרים מעריכים גם שם שמדובר בשיעור הגיוני לאוכלוסייה, אף שלא ניתן לשלול קשר לחיסון - שכבר אושר ב-FDA בשבוע שעבר.

כתבות נוספות בנושא: