הנשיא היוצא דונלד טראמפ הכריז אמש (רביעי) בציוץ בטוויטר כי העניק חנינה מלאה למייקל פלין, ששימש בעבר כיועצו לביטחון לאומי ונחקר בפרשת "רוסיה-גייט" בבחירות לנשיאות לפני 4 שנים. זוהי החנינה הנשיאותית השנייה שטראמפ מעניק ליועציו במהלך כהונתו, במשרד המשפטים טוענים: "ההחלטה הגיעה מלמעלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כבוד גדול להודיע ​​שהגנרל פלין קיבל חנינה מלאה", צייץ הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "מזל טוב לו ולמשפחתו הנפלאה. אני יודע שעכשיו יהיה לך חג הודיה פנטסטי באמת". פלין בתגובה, צייץ מספר פסוק מספר ירמיהו: "ונלחמו אליך ולא יוכלו לך כי אתך אני נאם יהוה להצילך".

בהודעה רשמית שפרסם הממשל האמריקני, נכתב כי החנינה "שמה סוף לרדיפה אחר אדם חף מפשע". עוד נטען כי פלין היה "קורבן של גורמים בכירים שמטרתם הייתה לערער על תוצאות הבחירות ב-2016 ולמנוע מטראמפ להיבחר לנשיאות".

גורם במשרד המשפטים האמריקני אמר לרשת CNN כי ההחלטה לחנון את פלין "הגיעה מלמעלה", ללא התייעצות עימם, והוסיף כי "היינו מעדיפים שהתיק ייסגר בבית המשפט". ככלל, במהלך המשפט נטה משרד המשפטים להגן על פלין, בטענה ש"מעולם לא היה צריך להיחקר על ידי ה-FBI, שקריו לא היו חשובים".

 כבר בחודש מרץ הודיע הנשיא טראמפ כי הוא שוקל בחיוב לחנון את פלין, ובימים האחרונים הודיע לעוזריו כי הוא מתכנן לעשות זאת בטרם יסיים את תפקידו. החנינה הנשיאותית היא השנייה בתקופת כהונתו של טראמפ, הקשורה להעמדה לדין של יועציו, לאחר שביולי האחרון, חנן את היועץ הפוליטי רוג'ר סטון, שהורשע בשיבוש חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות.

פלין, בעברו ראש סוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקני, נחקר בשלוש השנים האחרונות בבתי המשפט בארה"ב. כהונתו הייתה קצרה למדי ונמשכה שבועות בודדים בלבד. הוא התפטר לאחר שנתפס משקר ל-FBI בנוגע לקשריו עם בכירים רוסים, בהם השגריר הרוסי בארה"ב, בזמן מערכת הבחירות לנשיאות לפני 4 שנים.

 

בנוסף, נחשף כי פלין קיבל כחצי מיליון דולר מטורקיה במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016, כדי לשמש לה כלוביסט. לאחר שהודה בחלק מהמעשים ובעקבות התמיכה של משרד המשפטים - חזר בו מהודאותיו באשמה.

מבקריו של טראמפ טוענים כי הממשל מנצל את כוחו לרעה ומערער את שלטון החוק על מנת לסייע ליועציו וחבריו לשעבר. לטענתם, פלין עשוי לשמש כסמל פוליטי למורשת טראמפ. מנגד, תומכיו של הנשיא האמריקני בירכו על ההחלטה לחנון את פלין, בהם גם ראש הסגל בבית הלבן, מארק מדוז, ומנהיג המיעוט בבית הנבחרים קווין מקארתי.