המרגל יגיע לישראל, 35 שנה אחרי שנעצר? בסוף השבוע הסיר בית משפט בארה"ב את ההגבלות על ג'ונתן פולארד, שהפך לאדם חופשי ויוכל להתגורר היכן שירצה. הערב (מוצאי שבת) הגיב נתניהו להתפתחויות ואמר: "אני מברך על כך שהוסרו המגבלות מעל ג'ונתן פולארד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

5 שנים בדיוק עברו מאז שחרורו של ג'ונתן פולארד שהורשע בשנת 1987 בריגול למען ישראל ונידון למאסר עולם - ואמש הכריעה ועדת השחרורים של בית המשפט, לאחר דיון בעניינו על הסרת כל ההגבלות. פולארד שהביע בעבר את רצונו לעלות לישראל יוכל לעשות זאת ללא תנאים מגבילים. 

במכתב שהעביר דרך עורכי דינו כתב פולארד: "אני מודה לאישתי האהובה אסתר שהחזיקה אותי, יותר מכל אדם אחר, בחיים במשך כל השנים שהייתי בכלא". המרגל הישראלי ביקש להודות גם לשגריר רון דרמר וגם לראש הממשלה נתניהו על המאמצים שסייעו לשחרורו. עורך דינו אמר ל-N12: "הוא מרגיש שקיבל מתנה נפלאה – חירות להמשך חייו".

"ראש הממשלה היה מחויב לשחרורו במשך שנים רבות ופעל למען החזרתו ללא לאות", נמסר מלשכתו של נתניהו. "ראש הממשלה מודה לשגריר ישראל בארה"ב רון דרמר שניהל את המגעים באחריות וברגישות מול הממשל האמריקני". עוד מסר נתניהו: "ראש הממשלה מצפה שג'ונתן פולארד יגיע בקרוב לישראל ומבקש לחזק אותו ואת אסתר, יחד עם כל אזרחי ישראל".

נשיא המדינה ראובן ריבלין צייץ אף הוא דברי ברכה: "לאורך כל השנים כאבנו את כאבו וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו וכעת ניתן לברך בפה מלא 'ברוך מתיר אסורים', אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות שלאחריהן שנים תחת מגבלות. אנו מחכים לו ולמשפחתו בבית, לחיים חדשים בבריאות ושלווה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין, שהיה השר הישראלי הראשון שביקר את פולארד בכלא האמריקני לפני 23 שנים, אמר: "מדינת ישראל מחכה ליונתן. זו בשורה נהדרת ומשמחת, אחרי שהמדינה הפקירה אותו במשך שנים ארוכות, סוף סוף נוכל לראות את יונתן בישראל. אסתר - את היית הלביאה הלוחמת שלא ויתרה לרגע ובמשך 25 שנה הפעלת כל לחץ אפשרי למען חברנו יונתן. אני מבקש לחזק אתכם ומחכה לראות אתכם איתנו כאן בבית".

שר הביטחון גנץ הצטרף לברכות: "הסרת המגבלות מיונתן פולארד הן חדשות טובות עבור כולנו וסגירת מעגל חשובה עבור מדינת ישראל. יונתן, אחרי כל כך הרבה שנים, אני שמח מאוד שבקרוב תהיה כאן איתנו ומקווה לפגוש אותך ואת אסתר, לה אני מאחל החלמה מהירה". 

שרת העלייה והקליטה, ח"כ פנינה תמנו שטה, אמרה: "משרד העלייה והקליטה יסייע וילווה את יונתן פולארד בכל שידרש. אני שמחה שסוף סוף פולארד חופשי לעלות לישראל ושהמגבלות הוסרו מעליו. משרד העלייה והקליטה בראשותי יקבל אותו בזרועות פתוחות, ויסייע וילווה אותו ואת משפחתו בכל שיצטרכו".

גם יו"ר ימינה, השר לשעבר נפתלי בנט, בירך על ההתפתחות בצאת השבת: "ושבו בנים לגבולם. מדינת ישראל חבה חוב עמוק ליונתן פולארד שנתן למעננו למעלה מ30 שנים מחייו, ואנחנו מחכים לראותו מתייצב על אדמת ישראל שהיא-היא ביתו בהקדם האפשרי. מחכים לך, יונתן". 

ממשרד עורך הדין המייצג את פולארד נמסר אמש: "ועדת השחרורים האמריקנית אישרה את הסרת כל המגבלות על פולארד והוא אינו כפוף עוד לעוצר ואינו נמצא במעקב של ממשלת ארה"ב. הוא רשאי לנסוע לכל מקום – כולל לישראל".

"אנו אסירי תודה ושמחים שהוא נקי ושכל המגבלות עליו הוסרו", הוסיפו עורכי הדין. "אנחנו מצפים לראות אותו בישראל. בחודשים האחרונים היינו בקשר עם משרד המשפטים וגם עם ועדת השחרורים והדגשנו כי פולארד התנהג למופת ולכן אין מניעה להסיר את ההגבלות עליו".