באחת מצעדות התמיכה בטראמפ שנערכה לאחרונה בוושינגטון, נראה גבר גדול ממדים עם חולצה של ה-"Proud Boys" רץ לעבר אישה שחורה מאחור ומכה אותה בראשה. היא נופלת על המדרכה. ראסל שולץ שלח תיעוד של האירוע ל-CNN וטען שהמכה צריך ללכת לכלא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אלו גברים שמעולם לא היו להם חברים לדרך", סיפר ראסל שולץ (51), חבר לשעבר בארגון הימין הקיצוני "הנערים הגאים", אותו טראמפ סירב לגנות בעימות הנשיאותי. הוא סיפר על הנעשה בתוך שורות הארגון שאת פעיליו רואים בבגדים שחורים צהובים, לעיתים חמושים, במחאות ועצרות פוליטיות. שולץ נהג לפקוד הפגנות בפורטלנד, אורגון, עם דגל שחור ענק שעליו כתוב "F ** K ANTIFA" ותועד במספר קטטות ומהמות שפרצו שם.

ראסל שולץ, חבר לשעבר בארגון הקיצוני proud boys‎ (צילום: CNN)
ראסל שולץ בעצרת ימין קיצוני בספטמבר | צילום: CNN

ה"נערים הגאים" נחשב לארגון די שולי עד שהנשיא דונלד טראמפ הזכיר את שמו במהלך עימות בקמפיין האחרון. טראמפ נמנע מגינוי חד וברור של הארגונים הגזעניים בארה"ב, ואמר לארגון PROUD BOYS "עמדו מנגד ותהיו מוכנים". חברי הארגון הפכו לאורחים קבועים בעצרות פוליטיות ברחבי ארה"ב, באירועים שלהם או כמתנגדים נגד עצרות שמאל והפגנות של Back Lives Matter ולפעמים כספקי "שירותי אבטחה" לאירועי קבוצות ימין אחרות. חברי הארגון תועדו פעמים רבות בקטטות רחוב באירועים הללו.

לשאלה מדוע גברים מצטרפים לארגון, ענה שולץ ש"רובם מצטרפים רק כדי ללכת מכות". "הם רוצים להצטרף לחבורה וכך הם יכולים לצאת להילחם באנטיפה, לפגוע באנשים שהם לא אוהבים, ולהרגיש צודקים כשהם עושים את זה", סיפר החבר לשעבר בארגון.

הקו המטושטש בין האירוני לכנות הפך למאפיין של הימין הקיצוני החדש שנולד ברשתות החברתיות בעידן טראמפ מתאפיין בין השאר בקו מטושטש בין אמירות אירוניות ומודעות לעצמן לגזענות טהורה - שולץ עצמו אמר "זו רק בדיחה" בערך 13 פעמים במהלך הריאיון. הוא היה חבר בארגון מהסתיו של 2017 ועד מאי 2019. הוא אומר שעזב, בארגון אומרים שהועזב. בכל מקרה לא מדובר באיזושהי "חזרה בתשובה" או התנערות מוחלטת מערכי הארגון. הוא עדיין מגיע לעצרות, הוא עדיין סולד מאנטיפה, והוא עדיין טוען שפעולותיו בעבר עם הנערים הגאים, כולל איומים אלימים, מוצדקות. או שהוא מבטל אותם כסתם "בדיחות".

גאווין מקינס, חבר לשעבר בארגון הקיצוני proud boys (צילום: cnn)
יו"ר הארגון "הנערים הגאים" אנריקה טריו בעצרת בפורטלנד, אורגון | צילום: cnn

בשנת 2017 שולץ השתתף בעצרת למען חופש הדיבור ו"פתאום החלו קרבות בכל מקום, החבר'ה האלה בחולצות פולו פסים בשחור צהוב צעדו קדימה", אמר שולץ. "בעיניי זה פשוט נראה כמו משהו מ'לב אמיץ'". אלו היו ה-Proud Boys. המשימה הראשונה של הרוצים להצטרף לארגון היא להכריז שאתה אחד מהם, ושולץ הכריז. במבחן השני החבר סופג אגרופים בבטן תוך כדי קריאת שמותיהם של חמישה דגני בוקר, ושולץ ספג. "זו הייתה בסך הכל בדיחה. אף אחד לא מכה חזק", אמר שולץ. "זה פשוט זיוף, פרודיה, אבל זה הלך רחוק מדי".

הארגון הוקם במהלך הבחירות לנשיאות 2016 על-ידי פעיל הימין גאווין מקינס, שנטש אותו מאז, וחברים בו כמה מאות או אלפי בני אדם. "הליגה נגד השמצה" טענו שיש לארגון סניפים ברוב מדינות ארה"ב ואפילו נציגים ברחבי העולם. שולץ הוא יהודי, וסיפר שהצביע לאובמה פעמיים לפני שהצביע לטראמפ . הוא אהב את הבדיחות של הארגון וגם את השתייה. אבל הוא החל להבחין בכמה מאפיינים שחוזרים על עצמם בקרב החברים. "הם מצטרפים לקבוצה עכשיו כי זה נותן להם תחושת שייכות. זה מאפשר להם להיות מה שהם רוצים להיות, אבל הם מפחדים להיות", סיפר. "אלו גברים שמעולם לא היו להם חברים לדרך, והם פחדו להגיד מה שבראשם מחשש להיכנס ריב. אבל אם יש לידם את אותה קבוצה, הם נועזים יותר ואומרים את מה שהם חושבים, הם חושבים שיש להם גב. הארגון מושך אותם ומקבל אותם אליו".