מזרח תיכון חדש: הבוקר (שני) נחתה בישראל הטיסה המסחרית הראשונה של חברת איתיחאד מאבו דאבי לנתב"ג. במקביל נפתחה לראשונה אי פעם עמדת צ'ק אין של החברה בנמל התעופה בתל אביב. אמש חתמה המשלחת הישראלית בבחרין על הצהרה משותפת בדבר כינון קשרי דיפלומטיה, שלום וידידות בין המדינות. מזכר ההבנות שנחתם עוסק בנושאים רבים שבהם צפויים שיתופי פעולה בהמשך - מכלכלה ומסחר, דרך חקלאות ועד לדיפלומטיה ותעופה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טיסה מסחרית תצא הבוקר בשעה 10:00 מנתב"ג לאבו דאבי, ובינתיים עמדת הצ'ק אין מיועדת למשלחות ישראליות שמגיעות לאמירויות. הטיסות הסדירות יחלו לפעול בשבועות הקרובים. אתמול פורסם כי משרד התחבורה סיכם על חתימת הסכם תעופה עם איחוד האמירויות ל-28 טיסות שבועיות בקווי נתב"ג - אבו דאבי ודובאי.

טיסה ראשונה מאבו דאבי נחתה בנתב"ג
הטיסה שנחתה הבוקר בישראל

על פי הסכם התעופה, שייחתם רשמית ביום שלישי בנתב"ג, יתאפשרו 28 טיסות נוסעים שבועיות בין ערי האמירויות לנתב"ג, וכן יתאפשרו טיסות שכר ללא הגבלה בין האמירויות לנמל רמון שבאילת. בנוסף, יתאפשרו 10 טיסות מטען שבועיות בין המדינות.

עמדת צ'ק אין בנתב"ג לטיסה לאבו דאבי של איתיחאד
עמדת צ'ק אין בנתב"ג לטיסה לאבו דאבי

אמש חתם ראש המל"ל מאיר בן שבת, שעמד בראש המשלחת הישראלית במנאמה בירת בחרין, על ההצהרה המשותפת עם שר החוץ של הממלכה, עבד אל-לטיף אל-זיאני. במסגרת טקס החתימה נחתמו גם מזכרי הבנה בין מנכ"לי המשרדים הרלוונטיים של שתי המדינות:

  1. שיתוף פעולה כלכלי: מזכר הבנות בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחרין בדבר שיתוף פעולה כלכלי ומסחרי.
  2. תעופה אזרחית: מזכר הבנות בדבר תעופה אזרחית בין המשלחת של ממשלת מדינת ישראל לבין המשלחת של ממשלת ממלכת בחרין.
  3. שיתוף פעולה בין משרדי האוצר: מזכר הבנות בין משרד האוצר של מדינת ישראל לבין ממלכת בחרין.
  4. תקשורת ודואר: מזכר הבנות בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחרין בדבר שיתוף פעולה בתחומי הטלפוניה, טכנולוגיות המידע ושירותי הדואר.
  5. חקלאות: הצהרה משותפת בדבר שיתוף פעולה בתחום החקלאות בין משרד החקלאות ופיתוח הכפר של מדינת ישראל לבין משרד העבודה, העניינים המוניציפאליים והתכנון העירוני של ממלכת בחרין.
  6. שיתוף פעולה בין משרדי החוץ: מזכר הבנות בין משרד החוץ של מדינת ישראל לבין משרד החוץ של ממלכת בחרין בדבר שיתוף פעולה ביניהם.
  7. פטור מאשרות לדיפלומטים: הסכם בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחרין בדבר פטור מדרישות אשרה למחזיקים בדרכונים דיפלומטיים, מיוחדים או דרכוני שירות.
  8. מזכר הבנות שעניינו שיתוף פעולה בין איגודי לשכות המסחר בשתי המדינות.

לקראת החתימה שוחח בטלפון ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ אל-זיאני ועם מזכיר האוצר האמריקני מנוצ'ין. נתניהו בירך על מזכר ההבנות ואמר ש"אנחנו מקדמים את השלום בצעדי ענק". כמו כן, רה"מ בירך על הטיסה הראשונה שנחתה מישראל בבחרין: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום".

חתימה על ההסכם עם בחריין (צילום: חיים צח לע"מ)
חתימת מזכר ההבנות בבחריין | צילום: חיים צח לע"מ

שר החוץ, גבי אשכנזי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לפני שעה קלה חתמה המשלחת הישראלית בבחרין על ההסכמים שמניחים את היסוד לשלום אמיתי. שלום שיציג לישראלים, לבחריינים ולעמי האזור, שההווה, וגם העתיד, הם מציאות של שיח ועשייה משותפת ושל כבוד הדדי. זהו רגע גדול לכולנו ורגע מרגש עבורי אישית".