כמעט חודשיים אחרי חתימת הסכמי אברהם על מדשאת הבית הלבן ואחרי הפרסום אמש (שלישי) על מכירת 50 חמקנים ו-18 מל"טים - ערכנו ריאיון בלעדי עם הנציג הבכיר ביותר באמירויות שדיבר עד כה עם טלוויזיה ישראלית. יוסוף אל אוטייבה, שגריר האמירויות בוושינגטון, מיוזמי ההסכם עם ישראל מדבר על חזון של שלום חם, על עסקת ה-F35 והביקורת בישראל, על אירן, ביידן והפלסטינים - ומתי הוא עצמו מתכוון לבקר בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה שאלנו את השגריר על התזמון של ההחלטה לנרמל את היחסים עם ישראל. אל אוטייבה הסביר כי הסיבה הכי מרכזית לתזמון - הייתה הסיפוח: "אני מאמין שלסיפוח היו עלולות להיות השלכות חמורות על האזור שלנו. זה היה גורם לתגובה שלילית ביותר נגד ישראל, זה היה מציב את ירדן תחת לחץ, זה היה מאלץ את ארצות הברית להגן על ההחלטה הזו שלא הייתה פופולארית באזור. וזה היה מסכן את כל ההישגים שלנו בתהליך ההיפתחות כלפי ישראל. על כן חיפשנו דרכים למנוע את הסיפוח".

השגריר המשיך והסביר: "כתבתי את טור הדעה שפורסם בידיעות אחרונות באמצע יוני, וזה מה שהצית את הדיונים. גרמנו לאנשים לשאול את עצמם מה חשוב יותר -  הסיפוח או שיפור היחסים בין ישראל לבין מדינות ערביות רבות. מנענו תוצאות שליליות, יצרנו מצב של "ווין-ווין", ואני חושב שזה עשוי להביא לשיתופי פעולה רבים. אני חושב שמה שאנחנו רואים הוא עדות לשינוי תפיסתי במזרח התיכון, ותראי, אנחנו לא הולכים להסכים על כל דבר, אין שתי מדינות שמסכימות על הכול".

טקס החתימה בבית הלבן (צילום: רויטרס)
טקס החתימה בבית הלבן | צילום: רויטרס

כשנודע על הסכם הנורמליזציה בין המדינות, נודע גם כי אחד הסעיפים המרכזיים בו הוא עניין הסיפוח, אולם מצדו של נתניהו ובניגוד ללשון ההסכמים, הוא נהג לומר כי הסיפוח רק "הושעה" ולא בוטל על הסף. שאלנו את אל אוטייבה האם הוא חושב שהסיפוח הוא עניין של זמן. "זו שאלה שצריכה להיות מופנית לישראל", הסביר. "אם אני לא טועה, שמונים אחוז מהישראלים אמרו 'כן, אנחנו מעדיפים נורמליזציה על סיפוח'. כל עוד אנחנו יכולים להוכיח. שזו התוצאה העדיפה לכולם, אז כן, אני חושב שהסיפוח לא יעלה על הפרק. אבל זו אחריותנו, אנחנו צריכים להוכיח שזו הצלחה".

אל אוטייבה: גנץ ונתניהו אישרו את עסקת החמקנים

סוגייה נוספת ובוערת לא פחות היא עסקת הנשק במסגרתה הוחלט לאשר מכירת מטוסי F35 לאיחוד האמירויות. אל אוטייבה מסביר כי השיחות על עסקת הנשק, שרבים טוענים כי נתניהו הסתיר אותה מהציבור ושריו הבכירים ביותר, החלו רק לאחר החתימה על "הסכמי אברהם". השגריר הסביר כי גם נתניהו וגם גנץ אישרו את העסקה, זאת לאחר סדרה של "שיחות רציניות" עם ארצות הברית, כשבבסיסן שמירת יתרון האיכות הצבאי של ישראל באזור.

"התחלנו את הדיונים רק לאחר 'הסכמי אברהם'", סיפר השגריר. "דרך אגב, אנו מנסים לרכוש את מטוסי ה-F35 זה שש שנים. שש שנים. אז העניין הזה החל לפני זמן רב, מעולם לא הצלחנו לקדם אותו, הרגשנו ש"הסכמי אברהם" פתחו צוהר, או יצרו הזדמנות לממש את העסקה הזו". כנשאל האם האיחוד הייתה יוזמת תהליך כזה ללא ידיעה שישראל תיתן יד לעסקת הנשק הזו אמר בכנות: "אני לא יודע, אני לא יודע מה התשובה לכך. רק חשתי שיש לנו אמון בממשל האמריקני שיסייע לנו לממש זאת".

ההסכם בין ישראל איחוד האמירויות ‎ (עיבוד: רויטרס ו-123RF)
ההסכם בין ישראל איחוד האמירויות ‎ | עיבוד: רויטרס ו-123RF

אל אוטייבה המשיך ואמר כי הייתה לו "תחושה טובה" לגבי ארה"ב וכך הם סמכו עליהם שיוציאו את ההסכם והעסקה לפועל. השגריר אמר כי הם סמכו "לא רק על הממשל, כי אם גם על הקונגרס האמריקני", כלומר שיאשר זאת ברמה המדינית. למרות חילופי השלטון הצפויים בינואר הקרוב לאחר בחירתו של ביידן לתפקיד נשיא ארה"ב, אומר אל אוטייבה כי הם לא חוששים שזה יהווה מכשול ליציאת העסקה לדרך. "לדעתי כל עוד ישראל מאותתת שהיא מסכימה לזה ושיתרון האיכות הצבאי אכן נשמר, אני מאמין שאין סיבה שהעסקה תמנע".

בניגוד לעבר - האמירתים תומכים בהסכם גרעין עם אירן

איחוד האמירויות הסתייגה מהסכם הגרעין עם איראן, אולם ההתנגדות של ישראל להסכם נשמעה חזק יותר. שאלנו את השגריר מה עומד על כף המאזניים אם ממשל ביידן ינסה לחזור להסכם הגרעין, כפי שהוא כבר אמר שינסה לעשות. "אנחנו מאמינים שצריך להיות הסכם עם איראן, לחלוטין, אנחנו בעד מו"מ, אך יש לטפל בכל הבעיות ולא רק בחלקן. בואו לא נתייחס רק לסוגיית הגרעין ונשכח מכל שאר הבעיות שאיתן אנו נאלצים להתמודד היום".

"עכשיו יש ממשל חדש, אך יש גם מנופי לחץ רבים על איראן, בין אם אלו סנקציות, בין אם זה נגיף הקורונה, או מחירי דלק נמוכים, בין אם זה האזור ומה שקורה בו. מדוע אנחנו לא משתמשים במנוף הזה כדי להשיג הסכם מוצלח יותר? אני חושב שהממשל של ביידן נמצא בעמדה טובה יותר במו"מ. אם הוא רוצה להודות לטראמפ על כך  או לא זה עניין שלהם".

האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי שהצטרף גם הוא לריאיון עם אל אוטייבה אמר כי לישראל, לאמירויות ולארה"ב יש מטרה משותפת – מניעת אירן גרעינית. הוא הוסיף כי המטרה האסטרטגית "שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית" משותפת לשני הממשלים בארה"ב, הרפובליקני והדמוקרטי.

מעמד חתימת הסכם הגרעין, יולי 2015 (צילום: רויטרס)
הסכם הגרעין יחודש? משתתפי שיחות הגרעין | צילום: רויטרס

איזו מדינה תחתום על הסכם, הסוגייה הפלסטינית והביקור בישראל

שאלנו את אל אוטייבה מי המדינות הבאות שצפויות לחתום על הסכמי נורמליזציה עם ישראל. "את יודעת, יונית, זה לא מתאים ששגריר יגיב על יעדים וסדרי עדיפויות של מדינות אחרות. אני לא יודע איזה מדינות מוכנות, או מתי הן יהיו מוכנות, אך אני יכול לומר לך שאנחנו בעצם שברנו את הקרח, שברנו את הטאבו, זה כבר לא בלתי אפשרי, אפשר לעשות את זה. בחריין עשתה זאת מהר מאוד אחרינו, סודן עשתה זאת מהר אחריהם, זה מראה לך שזו לא חריגה, אלו לא מדינה אחת או שתיים שסטו מהכלל ועשו צעד בלתי מקובל. זה טרנד".

בנוגע לסוגיית הפלסטינים, הסביר השגריר כי ההסכם הנוכחי הוא לא מבטל את הרצון המובהק שלהם להגיע גם להסכם בנושא המדינה הפלסטינית. "אנחנו עדיין מאמינים שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון הממשי היחיד. לתעדף הסכם אחד על פני השני - זה לא רלוונטי, אבל בסופו של יום, הסכמי "אברהם" פותחים צוהר לפתרון שתי המדינות. אנחנו דווקא כן זקוקים להתקדמות בו, אתם זקוקים להתקדם לקראת פתרון שתי המדינות".

"אבל זה מצריך מאמץ דיפלומטי, וחשוב מכך, זה מצריך רצון כן ואומץ פוליטי מצד המנהיגים לעשות את הפשרות הנדרשות כדי לפתור את הסוגיה, אומץ שככל הנראה אני לא מזהה במנהיגים הנוכחיים בעת הזו". לסיכום ניסינו לגשש ולהבין מתי השגריר יבוא לבקר גם בישראל. "למען האמת, אני מאוד רוצה להגיע לישראל, והבטחתי לחבר שלי שאלך יחד איתו כשתגיע העת, כשתושג מעט יותר שליטה על מגפת הקורונה וכשהעניינים יחזרו במידה כלשהי לשגרה. אני נרגש מאוד לבוא לבקר בישראל".