האיחוד האירופי פרסם היום (שבת) הודעת גינוי רשמית על חיסולו של ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה, והגדיר את הפעולה "מעשה נפשע". ההתנקשות, שמיוחסת לישראל, גררה תגובה גם מצד משרד החוץ הגרמני שהצהיר כי הפעולה פוגעת ביכולת לשוב להסכם הגרעין מול אירן: "יש להימנע מכל צעד שעלול להוביל להסלמה נוספת של המצב". בינתיים בארצות הברית הרשמית, שמיהרה לקחת אחריות על חיסולו של קאסם סולימאני בתחילת השנה, נרשמת שתיקה רועמת על ההתנקשות - למעט שני ציוצים של הנשיא היוצא טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה רשמית שפרסם האיחוד האירופי נכתב: "גורם ממשלתי רשמי באירן וכמה אזרחים נהרגו בסדרה של מתקפות אלימות. מדובר במעשה נפשע שמנוגד לכל עקרונות זכויות האדם שהאיחוד האירופי מבוסס עליהן".

הם הוסיפו: "האיחוד האירופי מביע תנחומים למשפחות ההרוגים והחלמה מהירה לכל אלו שנפצעו בפעולה". לאחר מכן באיחוד האירופי קראו להימנע מצעדים שיובילו להסלמה: "בזמנים לא ברורים כאלו, זה חשוב יותר מתמיד שכל הצדדים יישארו רגועים ויפגינו איפוק. יש למנוע הסלמה שלאף צד אין אינטרס בה".

גרמניה: לשמר את הדיאלוג מול אירן

גם משרד החוץ הגרמני הגיב לחיסול, שמיוחס לישראל, וקרא לכל הצדדים לשמור על איפוק ולמנוע הסלמה. "כמה שבועות לפני חילופי הממשל בארצות הברית, חשוב לשמר את ערוצי השיחות עם אירן", נמסר. "זאת במטרה לשמור על היכולת לפתור את המחלוקות לגבי תוכנית הגרעין האירנית דרך משא ומתן".

מגרמניה נמסר בנוסף: "אנחנו מפצירים בכל הצדדים להימנע מצעדים שיכולים להוביל להסלמה נוספת של המצב".

תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן (צילום: N12)
זירת החיסול אתמול | צילום: N12
זירת החיסול של ראש תוכנית הגרעין באיראן (צילום: סוכנות הידיעות פארס)
תיעוד נוסף מהזירה | צילום: סוכנות הידיעות פארס

חיזבאללה: נעמוד לצד אירן מול ישראל ובנות בריתה באזור

בארגון הטרור חיזבאללה פרסמו היום הודעה נוספת ובה גיבוי לאירן בעקבות חיסול ראש תוכנית הגרעין. בחיזבאללה הגדירו את החיסול "מתקפת טרור" ושלחו תנחומים למשפחתו של פח'ריזאדה. "האפשרות לתגובה לפשע הזה נמצאת בידיה של אירן", אמר שייח' נעים קאסם שנחשב למספר 2 בארגון חיזבאללה. "פח'ריזאדה נרצח בידי מחסלים המממומנים על ידי ישראל וארצות הברית. זה חלק מהמלחמה נגד אירן והאזור". 

עוד נמסר מחיזבאללה: "נעמוד לצד אירן מול הברית החדשה של המשטר הציוני עם כמה מדינות באזור".

טראמפ צייץ - בעברית

בארצות הברית בינתיים נרשמת שתיקה רועמת, למעט שני ציוצים של הנשיא טראמפ, שפרסם מחדש הודעות של העיתונאי  הישראלי יוסי מלמן, האחד באנגלית והשני בעברית.

בציוץ, שקיבל חשיפה של מיליונים בעקבות הפרסום של טראמפ, נכתב: "לאחר הכחשות ממשלת אירן מודה רשמית כי פחירזאדה בכיר מדעני תכנית הגרעין שלה חוסל ליד טהרן. בהודעה רשמית משמרות המהפכה מספידים את מותו ומבטיחים "כמו בעבר" נקמה. הוא היה פרופ' לפיסיקה באוניברסיטת אמאם חוסיין, עמד בראש תכנית הגרעין הסודית שכונתה אמאד ו- SPND ובריג. גנרל (תא"ל) במשמרות".