לנוכח האשמת ישראל בחיסול ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה, והאפשרות של פעולת נקמה - ישראל הגבירה הבוקר (שבת) את רמת הכוננות בשגרירויותיה ברחבי העולם. גם בקהילות יהודיות שונות נקטו באמצעי זהירות דומה. מנהיגה הרוחני של אירן עלי חמינאי הבטיח פעולת תגמול וכתב בטוויטר: "אנו נשבעים לנקום את מותו של המדען". בחיזבאללה גינו את ההתנקשות והודיעו: "נעמוד בכל הכוח לצד אירן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נשיא אירן חסן רוחאני טען הבוקר בטלוויזיה הארצית של אירן כי ישראל אחראית לחיסול - ואמר כי מדינתנו תגיב בבוא העת. "ההתנקשות במוחסן פח'ריזאדה מראה את עומק הייאוש של אויבנו", אמר רוחאני. לצד זאת הבהיר הנשיא האירני: "ידי הרשע של היהירות העולמית שוב הוכתמו בדם המשטר הציוני, אך ההתנקשות לא תאט את התקדמות הגרעין של אירן".

חמינאי, עלי, אירן, מנהיג אירן (צילום: ap)
עלי חמינאי: "נשבעים לנקום" | צילום: ap

פח'ריזאדה נורה אתמול סמוך לטהרן בידי מתנקשים רכובים על אופנוע. ישראל לא קיבלה אחריות על הפעולה אולם דיווחים זרים הצביעו עליה כעומדת מאחורי החיסול. שגריר אירן באו"ם, מג'יד רוואנחי, כתב למועצת הביטחון כי יש הוכחות של ממש למעורבות הישראלית, ובניו יורק טיימס צוטטו גורמי מודיעין שתמכו בטענה זו.

שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף הפנה גם הוא אצבע מאשימה לעבר ישראל, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "טרוריסטים רצחו את המדען האירני הבכיר. הפחדנות, עם אינדיקציות בולטות למעורבות ישראלית, מעידה על ניסיון נואש לחרחר מלחמה. אירן קוראת לקהילה הבין-לאומית, ובמיוחד לאיחוד האירופי - הפסיקו את המוסר הכפול המביך שלכם וגנו את האירוע כאירוע טרור".

במכתב ששלח הבוקר שגריר אירן באו"ם למזכ"ל אנטוניו גוטרש ולמועצת הביטחון, הוא דרש לגנות את ישראל על הפעולה. "אנו מזהירים מפני נקיטת אמצעים הרפתקניים מצד ארה"ב וישראל נגד מדינתנו, במיוחד במשך הזמן שנותר לממשל טראמפ", כתב רוואנחי. "אירן שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על אזרחיה ולהבטיח את האינטרסים שלה".

במשרד החוץ אמרו בתגובה על פניית סוכנות הידיעות "רויטרס" כי המשרד אינו מתייחס לעניינים של ביטחון בנוגע לנציגיו בחו"ל.