בעיצומה של מגפה עולמית ואי ודאות כלכלית עמוקה, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ דחה הלילה (בין שלישי לרביעי) את חבילת הסיוע בשווי 900 מיליארד דולר שאושרה בקונגרס. הנשיא היוצא דרש לבצע שינויים בתוכן החקיקה – ותקף: "התוכנית שהוגשה לי היא חרפה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

תוכנית הסיוע, אשר נועדה בין היתר להקל על אזרחים אמריקנים שנפגעו כלכלית מהקורונה וכן ולממן את עלות החיסונים, נתקלה בהתנגדות עזה מצד טראמפ. לדבריו, "הצעת החוק שהקונגרס העביר לי שונה מאוד מהמצופה". הנשיא קרא למחוקקים להגדיל את התשלומים הישירים עבור מרבית האמריקנים מ-600 דולרים ל-2,000 דולר לאזרח ו-4,000 דולר עבור בני זוג.

"לפני מספר חודשים החלו לדון בחבילה חדשה שתספק סיוע לעם האמריקני שזקוק לו בדחיפות. זה נמשך לנצח", אמר הלילה טראמפ. "זו באמת חרפה – לדוגמה, יש מעל ארבעת אלפים עמודים בהצעת החוק הזאת שלא נקראו על ידי אף אחד מהקונגרס בגלל האורך והמורכבות. קוראים לזה 'חבילת החוק להקלת הקורונה' - אבל אין לה שום קשר לנגיף".

דונלד טראמפ הבית הלבן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
יסיים את תפקידו בעוד כחודש, טראמפ | צילום: רויטרס, רויטרס_

הנשיא לא הצהיר במפורש שיטיל וטו על הצעת החוק, וייתכן שיש תמיכה מספקת בחקיקה בקונגרס שתעקוף אותו אם כן. אך אם טראמפ אכן יהיה נחוש בדעתו, ההשלכות יהיו קשות - כולל שלילת סיוע פדרלי לאמריקנים והעסקים הקטנים, וכן מחסור במשאבים שיסייעו בהפצת חיסונים.