אירוע מוזר באו"ם: שגריר ישראל גלעד ארדן נאם היום (שני) בפני מועצת הביטחון, אך פניו לא הופיעו. ארדן, שמשתתף בוועידה דרך שיחת וידאו, דיבר עם מסך שחור. התקרית התרחשה דווקא בנאומו הראשון של השגריר החדש ארדן במועצת הביטחון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר בירור ראשוני התברר כי מדובר בתקלת תקשורת מצד האו"ם, שלא אפשרה למצלמה לדלוק. במשלחת הישראלית ציינו כי חברי המועצה שמעו את דבריו של השגריר לאורך כל נאומו אך בשל תקלה טכנית בממשק, הוידאו לא פעל. מאוחר יותר, השגריר הרוסי התנצל בפני המשלחת הישראלית על התקלה.

דקות בודדות לפני כן ישראל התפרצה, ככל הנראה לא בכוונה, לנאום השגריר הפלסטיני עם מיקרופון שהיה פתוח ובו נשמעו ההתארגנויות. ארדן השתתף בדיון פתוח של מועצת הביטחון בנושא המזרח התיכון - הדיון הראשון מאז חתימת הסכמי השלום החדשים.

במהלך נאומו תקף את שר החוץ הפלסטיני ואמר: "עכשיו כולם רואים שהפלסטינים מסיתים נגד כל מדינה שרוצה בשלום, גם נגד חברותיה לליגה הערבית. במקום שהפלסטינים יראו בהסכמים כהזדמנות להתניע משא ומתן, הם תקפו את מדינות ערב ואמרו כי מדובר ב'בגידה' וב'תקיעת סכין בגב'". עוד פנה לחברות מועצת הביטחון ואמר: "אל תלכו שולל אחרי הסחת הדעת של עבאס שמדבר שוב על ועידת שלום בינלאומית. הוא דחה כל הצעה לשלום שקיבל מישראל".

גלעד ארדן באו"ם (צילום: החדשות 12)
ארדן באו"ם, ארכיון | צילום: החדשות 12

לדבריו, "בעוד המזרח התיכון השתנה, התפיסה של המועצה תקועה כבר עשורים. מאז שהגעתי לניו יורק הייתי עד לפער הגדול בין הנושאים שהמועצה בוחרת להתמקד בהם לבין מה שקורה בפועל במזרח התיכון".

ארדן הוסיף וטען: "העובדה שהפלסטינים תוקפים את אלה שעושים שלום עם ישראל, מוכיחה כי במשך שנים מועצת הביטחון מפעילה לחץ על הצד הלא נכון". ארדן הטיח בחברי המועצה: "אם המועצה תמשיך להתעלם מהסוגיות החשובות באזור תוך המשך עיסוק אובססיבי בסכסוך הישראלי-פלסטיני, יהיה קשה להוכיח כי טועים אלו שחושבים שמועצת הביטחון היא מקרה אבוד". 

במקביל לדיונים באו"ם, שר החוץ גבי אשכנזי נפגש עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב באתונה. בפגישתו הראשונה עם לברוב אמר אשכנזי: "ישראל לא תאפשר התבססות צבאית של אירן בסוריה. יש להמשיך לפעול ליישום אמברגו הנשק ולמנוע מאירן לערער את היציבות במזרח התיכון".

עוד הוסיף: "ישראל מעריכה את השיח והתיאום עם ממשלת רוסיה למניעת התבססות אירן בסוריה. יש להמשיך לפעול בנחישות למניעת זליגת אמל"ח ונשק מדוייק לידי החיזבאללה בלבנון, הפועל בחסות האוכלוסייה האזרחית ומשתמש בה כבת ערובה לפעילות טרור חובקת עולם".

שר החוץ גבי אשכנזי בפגישה עם סרגיי לברוב (צילום: משרד החוץ)
אשכנזי ולברוב | צילום: משרד החוץ