מסיג כוחות רגע לפני שהוא עוזב: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה היום (שלישי) על צמצום כוחות של הצבא האמריקני בעירק ובאפגניסטן עד ל-15 בינואר - 5 ימים לפני שיסיים את כהונתו בבית הלבן. מהודעת הפנטגון בנושא עולה כי מעירק יוחזרו 500 חיילים ויישארו בה כ-2,500 ובאפגניסטן יירד מספרם מ-4,500 ל-2,500. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר ההגנה כריסטופר מילר, שטראמפ מינה לתפקיד רק בשבוע שעבר לאחר שהדיח את מארק אספר מתפקידו, אישר את המהלך שמוביל הנשיא אך אמר כי הכוחות שייסוגו יהיו מצומצמים יותר – ושבעירק, מספרם יירד מ-3,000 ל-2,500. מילר הכריז על הסגת הכוחות מעירק ומאפגניסטן ולא השיב לשאלות עיתונאים בנושא.

עם או בלי קשר להודעת ארה"ב על כוונתה להסיג כוחות מעירק ומאפגניסטן, בעירק דווח הערב על טילים שנורו לעבר האזור הסמוך לשגרירות האמריקנית בבגדד. נסיבות האירוע נבדקות ולא ברור האם ישנם נפגעים באירוע. במתחם השגרירות עצמו הופעלה אזעקה. 

החלטת הנשיא זוכה לביקורת בקרב בכירים בצבא ארה"ב 

טראמפ התבטא כמה פעמים בעבר בנושא ואמר כי בכוונתו להורות על הסגת הכוחות האמריקניים מאזורים אלה.  בינואר האחרון, אמר הנשיא כי בשלב כלשהו, ארצות הברית תרצה להסיג את כוחותיה מעירק ולאפשר למדינה להתנהל בכוחות עצמה, אולם בזמנו זה לא היה "העיתוי הנכון", כך לדבריו. כעת, זמן קצר לפני שהוא צפוי לסיים את כהונתו, הוא הורה לפעול בסוגיה. 

דונלד טראמפ ומארק אספר (צילום: רויטרס, רויטרס_)
טראמפ ושר ההגנה שהדיח רק בשבוע שעבר, מארק אספר | צילום: רויטרס, רויטרס_

לצד קולות תומכים במהלך, החלטת טראמפ זוכה גם לביקורת, בעיקר בכל האמור להסגת כוחות מאפגניסטן - החלטה שעלולה לסכן את המגעים המתקיימים בין הממשלה לארגון הטליבאן ואף להוביל לאלימות. גם מפקדים בכירים בצבא האמריקני הביעו ביקורת על נסיגה מהירה מאותם מקומות וקראו להשאיר כ-4,500 חיילים באזורים אלה.  

ביקורת על המהלך של טראמפ נשמעת גם ממפלגתו: מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, הזהיר מעריכת שינויים משמעותיים בפריסת הכוחות האמריקניים מעבר לים ובמדיניות החוץ האמריקנית בחודשיים הקרובים, האחרונים לממשל טראמפ.