בנו של הנשיא הנבחר תחת חקירה פלילית: האנטר ביידן, בנו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, נחקר שוב בחשד לעבירות מס, כך דווח אמש (רביעי) ברשת CNN. החקירה שהחלה ב-2018 נעצרה במהלך מערכת הבחירות לנשיאות, לאור האפשרות שתשפיע על התוצאות - וכעת התחדשה. על פי הדיווח בארה"ב היא תתמקד בעיקר בנושאים כלכליים ובהתנהלות הפיננסית של בנו של הנשיא הנבחר, בדגש על פעילותו העסקית בסין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי החשד, האנטר ביידן ושותפיו הפרו את חוקי המס והלבינו הון בעסקיהם במספר מדינות, במרכזן סין. בחלק מאותן עסקאות היו מעורבים אנשים שב-FBI הגדירו כ"מעוררי חשד". עורך דינו של הנשיא טראמפ, רודי ג'וליאני, סיפר כי בין החפצים של ביידן שנלקחו כראיות היה מחשבו הנייד שכלל מסמכים עסקיים וחומר אישי. עם זאת, ב-FBI ובמחלקת החקירות שבדלאוור סירבו להתייחס לטענותיו. בתגובה לפרסומים טראמפ צייץ בטוויטר: "10% מהמצביעים היו משנים את קולם אם היו יודעים על האנטר ביידן, אבל בכל זאת ניצחתי".

האנטר ביידן (צילום: AP PhotoNick Wass, File)
הנשיא הנבחר ובנו האנטר | צילום: AP PhotoNick Wass, File

צוותו המשפטי של האנטר ביידן פרסם אמש הצהרה בשמו של הבן, בתגובה לחידוש החקירה: "נודע לי אתמול לראשונה כי בפרקליטות ארה"ב בדלאוור חוקרים את ענייני המס שלי. אני מתייחס לעניין זה ברצינות רבה ואני בטוח שסקירה מקצועית ואובייקטיבית של עניינים אלה תראה שטיפלתי בענייניי בצורה חוקית והולמת".

פעילותו העסקית של ביידן הבן בסין נודעה בציבור האמריקני בעקבות ראיונות ומסמכים שפרסמו הרפובליקנים בסנאט בספטמבר האחרון בוועדת הכספים ובוועדה לביטחון פנים ולממשל. על פי מסמכים שפרסמה המפלגה הרפובליקנית, לאחר שאביו עזב את תפקידו בשנת 2017, האנטר ביידן עבד על עסקה עם חברה סינית לצורך השקעה בפרויקטים של אנרגיה בארה"ב. 

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
הנשיא הנבחר ביידן - אינו מעורב בחקירה | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

אחת מהסוגיות הנחקרות במסגרת עסקיו עם הסינים היא מתנת יהלום שקיבל האנטר מחברת האנרגיה הסינית לאחר פגישה עסקית במיאמי. בראיון שערך בעבר לעיתון ניו-יורקר, טען הבן כי הרגיש שלא בנוח לקבל את היהלום ולכן מסר אותו למקורבים אחרים, בלי לדעת מה עשו איתו. "ידעתי שזה לא רעיון טוב לקחת את זה", אמר. "פשוט הרגשתי שזה מוזר".

על אף שהוא אינו חשוד בדבר, ולמרות טענותיו של טראמפ בדבר שחיתות כלפיו, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן יידרש לעמוד באתגר ולקיים את הבטחתו לשמור על חופשיותו ועצמאותו של משרד המשפטים האמריקני. רק בשבוע שעבר אמר הנשיא הנבחר: "אני לא אומר להם מה הם צריכים לעשות ומה הם לא צריכים. זה לא משרד המשפטים שלי - אלא זה משרד המשפטים של העם. האדם או האנשים שאבחר לנהל את אותה מחלקה הולכים להיות אנשים שיהיו בעלי יכולת עצמאית להחליט מי יועמד לדין ומי לא".