סימנים ראשונים להכרה של טראמפ בהפסד בבחירות? נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כינס אמש (שישי) מסיבת עיתונאים ראשונה מאז ההפסד בבחירות לנשיאות. במהלך ההצהרה שנשא, טראמפ נראה כבוי - ואמר שעד סוף השנה ייתכן ויאושרו שני חיסונים שונים נגד קורונה, אבל הוא התייחס בקצרה גם לתוצאות הבחירות לנשיאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טראמפ הדגיש בדבריו שהממשל שלו לא יטיל סגר כללי - והדגיש שזה לא יקרה כל עוד הוא הנשיא ותחת ממשלו. אז הוסיף טראמפ, כבדרך אגב: "אין לדעת איזה ממשל יהיה כאן בקרוב, הזמן יגיד". האמירה הזו נראית כמו רמז ראשון לכך שהוא צפוי להודות בקרוב בהפסד, זאת בניגוד לציוציו ההחלטיים ברשתות החברתיות מהשבוע האחרון שינצח במירוץ. 

 

העיתוי בו נערכה מסיבת העיתונאים מסקרן במיוחד: היא התקיימה  זמן קצר לאחר שרשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזו על מספר האלקטורים הסופי שבו זכה כל מועמד בבחירות לנשיאות - כזה שלמעשה הופך את ניצחונו של המועמד הדמוקרטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן במירוץ, לניצחון מובהק - ועם פער זהה לזה שבו טראמפ ניצח את הילארי קלינטון לפני 4 שנים. 

רשתות התקשורת המרכזיות בארה"ב הודיעו כי לפי התחזית שלהן, ביידן צפוי לנצח גם במדינת ג'ורג'יה ולגרוף את 16 האלקטורים שלה - מדינה שמזוהה כמדינה רפובליקנית - ושהפעם האחרונה שבה תמכה במועמד הדמוקרטי לנשיאות הייתה ב-1992, אז ביל קלינטון רץ לנשיאות. 

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
טראמפ יכיר בקרוב בהפסד בבחירות? הנשיא הנבחר ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

עוד לפי התחזיות, הנשיא המכהן טראמפ צפוי לנצח בצפון קרוליינה, לה יש בקופה 15 אלקטורים - אך גם הזכייה בה לא מספיקה עבורו, מאחר ועם האלקטורים שלה, טראמפ הגיע למספר של 232 אלקטורים בלבד. ביידן, לעומתו, הגיע ל-306 אלקטורים ולפיכך - הוא המנצח במירוץ לנשיאות, בפער של 74 אלקטורים.  

תמונת מראה: לפני 4 שנים - טראמפ זכה ב-306 אלקטורים ונכנס לבית הלבן 

בזמן שהנשיא טראמפ מסרב עדיין להכיר בהפסדו, מתברר שמספר האלקטורים הסופי אליו הגיעו שני המועמדים זהה בדיוק למספר במירוץ לנשיאות לפני 4 שנים - אלא שהפעם טראמפ נמצא בצד המפסיד: במירוץ לנשיאות ב-2016, טראמפ גרף 306 אלקטורים וזכה בנשיאות - ואילו יריבתו, הילארי קלינטון הדמוקרטית, הצליחה לזכות רק ב-232 אלקטורים והפסידה את הנשיאות.

עימות בין קלינטון לטראמפ (צילום: רויטרס)
אז טראמפ היה המנצח עם 306 אלקטורים, הפעם - קרה ההפך | צילום: רויטרס

במירוץ לפני 4 שנים, קלינטון ניצחה את טראמפ במספר הקולות בפער של יותר מ-3 מיליון בוחרים שהצביעו עבורה - מה שכאמור לא הספיק לה לנצח אותו בדרך לבית הלבן, כיוון שנשיא נבחר בהתאם למספר האלקטורים שהוא צובר. במירוץ הנוכחי, ביידן ניצח את טראמפ לא רק במספר האלקטורים - אלא גם במספר הקולות - ובפער גדול הרבה יותר: נכון לעכשיו, לביידן הצביעו 78 מיליון אמריקנים, בהשוואה ל-73 מיליון שבחרו בטראמפ - פער של 5 מיליון קולות.