ההכרזה על יעילות החיסון של חברת פייזר לפני יומיים הפיחה אופטימיות גם בקרב מומחים בתחום. פרופסור ג'ון בל, יועץ בתחום הבריאות לפרלמנט הבריטי, אמר כי בעקבות תוצאות הניסוי יש סיכוי של כ-80% שעד אחרי חג הפסחא בריטניה תחזור לנורמליות. הוא הוסיף גם כי ייתכן שעד סוף השנה יהיו שניים או שלושה חיסונים נגד הקורונה. במקביל, אוסטרליה הכריזה שתפיץ את החיסון של פייזר לאזרחיה בחודש מרץ 2021.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרופ' בל, שעבד בעבר באוניברסיטת אוקספורד, אמר לחברי הפרלמנט שהוא "אופטימי למדי" לאפשרות שכל מי שבאוכלוסיית הסיכון יקבל את החיסון עד לאביב, דבר שיבשר על החזרה לשגרת חיים נורמלית. "יש סיכוי של 80-70 אחוזים לחזור לנורמליות עד לאחרי הפסחא", אמר. "זאת בתנאי שההפצה של החיסון על יד הרשויות לא תיתקע בדרך כלשהי".

בל המשיך ותיאר את ההכרזה של פייזר כ"צעד משמעותי קדימה", והוסיף: "זה גם מסמן, לדעתי, שרבים מהחיסונים האחרים שעובדים באותו האופן ככל הנראה יעילים. אז אני לא אתפלא אם בתחילת השנה החדשה ייצאו לאור שניים או שלושה חיסונים נוספים, שכולם יכולים להיות מופצים".

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת התרופות פייזר | צילום: רויטרס

שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק ציין כי הנחה את שירות הבריאות הלאומי, שייתמך על ידי כוחות צבא, "להיות מוכנים מתחילת דצמבר" להפיץ את החיסון לאוכלוסייה. הוא הוסיף שברור לו שעוד לא בטוח שהחיסון אכן יאושר בסופו של דבר: "כמובן יש מכשולים רבים שעוד צריך לעבור, ולא ראינו את נתוני הבטיחות המלאים של הניסוי. מובן שהם קריטיים ולא נפיץ את החיסון אלא אם כן נוכל להיות בטוחים בבטיחותו הקלינית".

עם זאת, יש לזכור כי התחלואה בבריטניה עדיין במצב לא טוב. בריטניה נמצאת כשבוע כבר בסגר שייערך לפי התכנון חודש ימים, ולכן הנקוק תיאר מחד את הכרזת יעילות החיסון כ"חדשות מבטיחות", אבל מאידך הוא הזהיר כי מדובר רק ב"צעד אחד מתוך רבים שאנחנו צריכים לצאת מכך, ולהתמודד עם המגפה הזו - אחת ולתמיד". 

אוסטרליה הכריזה על הפצת החיסון

בתוך כך, שר הבריאות האוסטרלי גרג האנט הכריז כי "אוסטרליה בדרך לספק חיסונים לאזרחיה כבר במרץ 2021". האנט אמר שאוסטרליה הבטיחה קנייה של 10 מיליון מנות חיסון מחברת פייזר, ושיש לה גם תוכנית הפצה ארצית שנקבעה כחלק מההסכם עם יצרנית התרופות.