יצחק שוהם, לשעבר שגריר ישראל בתאילנד, שעמד במרכז מטרת הפיגועים שכשלו בבנגקוק בפברואר 2012, הגיב בראיון ל-N12 על עסקת חילופי השבויים המשולשת בין אירן, אוסטרליה ותאילנד: "אינני יודע כלום לגבי העסקה מעבר למה שפורסם. כמובן מצער אותי לראות את התמונות כשהם (האירנים שהוחזרו בעסקת השבויים) חוגגים במקום להירקב בכלא, אם כבר לא הוצאו להורג".

במסגרת העסקה, שהתבצעה אתמול (רביעי), שוחררה צעירה אוסטרלית שנאסרה בכלא בטהרן באשמת ריגול בתמורה לשובם של שלושה גברים, שאירן מסרבת לחשוף את זהותם. על פי החשדות שעולים מפרסומים בתקשורת האירנית, מדובר בסעיד מוראדי, מוחמד ח'זאאי ומסעוד סאאת'את זאדה שנעצרו בשנת 2012 בעקבות תכנון פיגוע נגד דיפלומטים ישראלים בבירת תאילנד.

כוח קדס – מכווין פיגועים נגד ישראלים בחו"ל

בניגוד לניסיון הפיגוע בבנגקוק, שהסתיים במזל ללא נפגעים ישראלים, כוח קודס האירני הוא המכווין האחראי לפיגועים נוספים כנגד יעדים ישראליים – בין היתר, הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ב-1994, שבו נהרגו 85 בני אדם, והפיגוע בבורגס ב-2012, שבו נהרגו חמישה ישראלים.

קיילי מור גילברט, אוסטרלית ששוחרה מהכלא באירן (צילום: ap)
קיילי מור גילברט, האסירה ששוחררה מטהרן | צילום: ap

יממה לפני ניסיון הפיגוע בבנגקוק, בוצעו שני ניסיונות פיגוע כנגד יעדים ישראליים בהודו, ששם נפצעה אשת נציג משרד הביטחון, טל קורן-יהושע, ובגיאורגיה, ששם נוטרל מטען חבלה שהוצמד למכוניתו של דיפלומט ישראלי במדינה לפני שהספיק להתפוצץ. המניע לאותו גל פיגועים היה ככל הנראה שורת החיסולים של מדעני הגרעין האירניים שיוחסה למוסד באותה השנה.

רמ"מ אוסטרליה: "לא מגיבים על שום שאלה שקשורה לשחרורה"

אוסטרליה הרשמית, כמו גם ישראל, מסרבות לענות על השאלה – האם שחרור הצעירה התאפשר בזכות שחרורם של אירנים שהיו מעורבים בניסיון להרוג דיפלומטים ישראלים? "אנחנו לא מגיבים על שום שאלה שקשורה לשחרורה", ענה ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון. "אוסטרליה פועלת בערוצים דיפלומטיים כדי לפתור בעיות רבות מסוג זה".

מחאות נגד המטוס האוקראיני באיראן (צילום: MEHDI GHASEMIISNAAFP - Getty Images)
"מצער לראות את השבויים חוגגים במקום להירקב בכלא" | צילום: MEHDI GHASEMIISNAAFP - Getty Images

הטלוויזיה האירנית הממלכתית דיווחה כי איש עסקים ושני אירנים נוספים שנעצרו בגין "האשמות חסרות בסיס" שוחררו בתמורה לצעירה. בתמונות שהגיעו מנמל התעופה לאחר שחרורם, הם נראים עם מסכות על פניהם ועם דגלי אירן סביב כתפיהם. אחד מהם היה קטוע רגליים ונעזר בכיסא גלגלים, תיאור המתאים לפצוע מאותו ניסיון פיגוע ב-2012.

"הנחמה היחידה שלי", מוסיף שוהם, "היא לדעת שהמוח שמאחורי הפיגועים (קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה שחוסל בינואר השנה) עלה השמיימה בסערה, כפי שנהג להגיד אריק שרון".