רשת CNN דיווחה הלילה (בין שלישי לרביעי) כי משרד המשפטים האמריקני חוקר חשד להעברת כספי שוחד לבית הלבן או לגופים פוליטיים הקשורים אליו – בתמורה לחנינה נשיאותית מדונלד טראמפ, כך על פי מסמכים משפטיים שנחשפו הלילה בוושינגטון. במשרד המשפטים מיהרו לטעון כי "אף גורם ממשלתי אינו מושא לחקירה", וטראמפ צייץ בטוויטר תגובה משלו: "פייק ניוז". בשל הפרטים הרבים שחסרים, לא ברור האם החנינה אכן יצאה לפועל, מי הם המעורבים, והאם הדבר נעשה בידיעת הדרגים הבכירים ביותר בבית הלבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי מסמכים שחשף אתמול בית המשפט הפדרלי בוושינגטון, בחודש אוגוסט האחרון כתבה השופטת בריל האוול חוות דעת בתגובה לבקשה של תובעים לקבל גישה למסמכים שהושגו כחלק מחקירה שמתנהלת כמה חודשים, שבודקת אפשרות לשוחד תמורת חנינה נשיאותית.

דונלד טראמפ הבית הלבן (צילום: רויטרס)
משרד המשפטים טוען: "אף גורם ממשלתי אינו חשוד בפרשה" | צילום: רויטרס

20 המסמכים שפורסמו הלילה צונזרו ברובם, ואינם חושפים ציר זמן של המעשים, וגם לא שמות של המעורבים האפשריים בפרשה. לכך נוספת העובדה שעד היום איש לא הואשם בעבירות אלו. עם זאת, על פי החשד לפחות שני בני אדם רצו לשחד גורמים בבית הלבן - בתמורה להענקת חנינה מהנשיא.

על פי הדיווח ברשת CNN, בחודש אוגוסט ביקשו התובעים גישה לחומרים שנתפסו במהלך חקירה שהתנהלה בחודשי הקיץ, בהם יותר מ-50 מכשירים דיגיטליים: אייפונים, אייפדים, מחשבים ניידים וכונני מחשבים – כולם מבניין משרדים שבנוגע אליו לא פורסמו פרטים נוספים.

טענת התובעים הייתה כי המכשירים חושפים התכתבויות הכוללות פעילות פלילית. בין השאר, טענו כי ישנה תכתובת מייל הנוגעת ל"תוכנית לובי חשאית" וקנוניית שוחד שכוללת "תרומה פוליטית משמעותית בתמורה לחנינה נשיאותית או דחיית עונש", עבור נאשם ששמו צונזר במסמכים שנחשפו.

השופטת האוול אישרה את בקשתם של התובעים, ואפשרה להם גישה למידע הנידון. אלו לא הציגו לשופטת ראיות נוספות המעידות על העברת כספי שוחד, אך כן הצביעו על אדם שביקש חנינה בתמורה לתרומות פוליטיות בעבר ובעתיד. החוקרים מצידם, אמרו בבית המשפט כי בכוונתם לעמת שלושה אנשים עם המידע שנחשף - במטרה להשלים את החקירה.

מה טראמפ ידע? (צילום: Sky News)
קיבל חנינה לפני שבוע. מייקל פלין | צילום: Sky News

על פי הדיווח ברשת CNN, בשבוע האחרון שר המשפטים האמריקני אמר להאוול כי ברצונו לשמור את דבר בקשת החומרים בסוד, לאור העובדה שכתבי האישום טרם הוגשו. בתגובה לידיעה הוציא משרד המשפטים האמריקני הודעה ואמר כי "אף גורם ממשלתי אינו חשוד או מושא לחקירה בפרשה שנחשפה במסמכים המשפטיים".

לפני כשבוע הכריז הנשיא היוצא דונלד טראמפ כי העניק חנינה מלאה למייקל פלין, ששימש בעבר כיועצו לביטחון לאומי ונחקר בפרשת "רוסיה-גייט" בבחירות לנשיאות לפני 4 שנים. זו, הפכה לחנינה הנשיאותית השנייה שטראמפ מעניק ליועציו במהלך כהונתו. על פי דיווח נוסף שפרסם אתמול הניו יורק טיימס, הנשיא טראמפ דן עם יועציו על הענקת חנינה לבני משפחתו ולחתנו ג'ארד קושנר מפני הרשעות עתידיות, ואף דן באפשרות להעניק חנינה לעורך דינו רודי ג'וליאני.