ג'ו ביידן הוא הנשיא הבא של ארצות הברית - ועכשיו זה רשמי: ג'וזף רובינט ביידן, מועמד המפלגה הדמוקרטית, יישבע אמונים לתפקיד הנשיא ה-46 של אמריקה בחודש הבא - זאת לאחר שחבר האלקטורים, נציגי 50 המדינות, הצביעו אמש (שני) רשמית ולמעשה אשררו את בחירת האזרחים. סגן הנשיא לשעבר עבר בהצבעה את רף 270 האלקטורים - ובכך חצה רשמית את המשוכה האחרונה בדרך לבית הלבן - הפעם כנשיא. מיד לאחר ההכרזה, טראמפ הודיע כי התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר יתפטר לפני חג המולד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם סיום הליך ההצבעה של האלקטורים בקליפורניה, ביידן זכה ב-306 אלקטורים - זאת לעומת 232 בלבד לטראמפ, שיסיים את תפקידו אחרי כהונה אחת בלבד. נציגי מדינות מפתח כמו פנסילבניה, מישיגן, וויסקונסין, ג'ורג'יה ואריזונה, עליהן ניטש קרב במערכת הבחירות וגם אחריה מצד אנשי טראמפ, הודיעו על תמיכתם בביידן - זאת לאחר שאכן זכה במדינות האלה במספר הקולות הגדול ביותר.

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בנאום ראשון לאחר הכרזת האלקטורים (צילום: reuters)
"בקרב הזה למען הנשמה של אמריקה - הדמוקרטיה גברה", ביידן נואם לאומה | צילום: reuters

כשעתיים לאחר הכרזת האלקטורים, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן עלה לנאום. "בקרב הזה למען הנשמה של אמריקה - הדמוקרטיה גברה", הכריז בתשוקה. "להבת הדמוקרטיה הוצתה באומה הזו לפני זמן רב. כעת אנו יודעים ששום דבר - אפילו לא מגפה או ניצול של כוח - יכול לכלות את האש".

באמירותיו ביידן עקץ את טראמפ על ניסיונותיו לפקפק בתוצאות הבחירות והבהיר: "בית המשפט שלח מסר ברור לנשיא טראמפ כשדחה את תביעותיו". בתום עשר דקות אשר לוו בלא מעט שיעולים סיים הנשיא הנבחר את נאומו. 

ההחלטה של טראמפ מעוררת ביקורות קשות (צילום: רויטרס, חדשות)
יעזוב את הבית הלבן אחרי כהונה סוערת אחת. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

ביידן, בן 78, צפוי להיות הנשיא המבוגר ביותר שנשבע לתפקיד. טקס ההשבעה החגיגי ייערך ב-20 בינואר בגבעת הקפיטול, ובאותו המעמד תושבע לסגנית הנשיא האישה הראשונה שהיא גם האסייתית-אמריקנית הראשונה בתפקיד: קמאלה האריס בת ה-56, שרצה לצדו של ביידן בבחירות ושימשה בעבר כסנאטורית מטעם קליפורניה.  

לראשונה: הנשיא וסגנית נשיא ארה"ב (צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב הנבחר ביידן וסגניתו המיועדת האריס | צילום: רויטרס

10 ימים לאחר הבחירות, לפני כחודש, רשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזו רשמית על מספר האלקטורים הסופי שבו זכה כל מועמד בבחירות לנשיאות, כזה שלמעשה הפך את ניצחונו של המועמד הדמוקרטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן במירוץ, לניצחון מובהק - ועם פער זהה לזה שבו טראמפ ניצח את הילארי קלינטון לפני 4 שנים.

מיד לאחר הכרזת האלקטורים, צייץ טראמפ בטוויטר כי התובע הכללי וויליאם באר יסיים את תפקידו "קצת לפני חג המולד כדי שיוכל לבלות בחגים עם משפחתו". מערכת היחסים בין השניים התערערה לאחרונה, בעקבות דרישת הנשיא לחקור את מערכת הבחירות וההודעה של באר שלא נפל כל דופי, ואין בסיס לטענות לזיופים ולאי סדרים. בהמשך סדרת הציוצים הודיע טראמפ כי ימנה את סגנו של באר, ג'ף רוזן, לתובע הכללי הבא.

כמו כן, ב-CNN דיווחו כי טראמפ לא צפוי להודות בהפסדו בבחירות למרות הכרזת האלקטורים על ביידן כמנצח, כך על פי מקור מהבית הלבן. בניגוד לרפובליקנים הטוענים כי טראמפ כבר הבין שלא ימשיך לכהונה שנייה בבית הלבן, הבהיר המקור שטראמפ לא ישתתף בטקס ההשבעה של ביידן ב-20 בינואר. נחכה ונראה.

עתירות טראמפ על תוצאות הבחירות נדחו 

בית המשפט העליון בארה"ב דחה בסוף השבוע האחרון את העתירה שהגיש התובע הכללי של מדינת טקסס נגד תוצאות הבחירות לנשיאות ב-4 מדינות מפתח בהן זכה המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן: ג'ורג'יה, מישיגן, פנסילבניה וויסקונסין. על פי החלטת בית המשפט העליון, הסיבה לדחייה הייתה שטקסס אינה בעלת סמכות חוקית להגשת העתירה. 

בשבוע האחרון הגביר טראמפ, בליווי פרקליטים רפובליקניים, את הלחץ על בית המשפט העליון, וצייץ: "עכשיו, כשממשל ביידן מבטיח בלגן לשנים הבאות, יותר קל לבית המשפט העליון לעקוב אחרי החוקה ולעשות את מה שכולם יודעים שנדרש. הם חייבים להפגין אומץ וחוכמה, להציל את ארה"ב!".

ספירת קולות באטלנטה, ג'ורג'יה (צילום: רויטרס)
ספירת קולות בג'ורג'יה. ביידן ניצח במדינה בפער קטן | צילום: רויטרס

גם התגובה של טראמפ לדחיית העתירה לא איחרה להגיע. "בית המשפט העליון באמת אכזב אותנו", צייץ הנשיא האמריקני. "בלי חוכמה, בלי אומץ". מייק גווין, דובר הקמפיין של ביידן כתב כי ההחלטה "אינה מפתיעה". למרות המשך הניסיונות של טראמפ לערער על התוצאות, הוא צפוי לעזוב את הבית הלבן במועד הקבוע בחוק - ולפנותו לנשיא הנבחר ביידן.