כמו תחומים רבים אחרים, מגפת הקורונה תפסה גם את האוניברסיטאות לא מוכנות. אלא ששתי אקדמיות בארצות הברית החליטו לא לוותר לנגיף, ולמרות המצב החמור של התחלואה במדינה הכינו תוכנית שמשלבת למידה בכיתות ולא רק למידה מקוונת. באוניברסיטת הרווארד החליטו פשוט לשלוח את הסטודנטים להיבדק לקורונה בלי סוף. במכללת אמרסון חשבו מחוץ לקופסה, וחילקו את חללי הכיתות באופן שיאפשר שמירה על ריחוק חברתי, זאת לצד ביצוע בדיקות קורונה תקופתיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי כללי אוניברסיטת הרווארד, תלמידי תואר ראשון שהגיעו נאלצו לבודד את עצמם בחדריהם עד לקבלת תוצאה שלילית בבדיקת קורונה הראשונה שלהם. אחרי תוצאה שלילית שנייה, הם כבר יכלו להסתובב בזוגות, ורק לאחר תוצאה שלילית שלישית, הם יכלו לצאת לרחובות בוסטון ולהתכנס, אבל בקבוצות של לא יותר מחמישה אנשים.

אוניברסיטת הרווארד (צילום: Joe Raedle, GettyImages IL)
אוניברסיטת הרווארד | צילום: Joe Raedle, GettyImages IL

החל ב-9 בספטמבר, הותר בהרווארד כינוס של קבוצות של עד 10 סטודנטים בחוץ, כשהם חייבים לעטות מסכה כל עוד הם מחוץ לחדרם. בדיקות הקורונה נערכות לתלמידים פעמיים-שלוש בשבוע. בחודש שעבר האוניברסיטה ערכה כמעט 74 אלף בדיקות. בבדיקות התגלו 49 סטודנטים וחברי צוות כחיוביים, ובזכות מדיניות הבדיקות העמוסה - הנדבקים לא הספיקו להפיץ את הנגיף באוניברסיטה.

גם הכינוס המסורתי של פתיחת השנה בהרווארד הותאם לתנאי קורונה, ונערך הפעם לא ברחבת התיאטרון הגדולה, אלא בערוץ היוטיוב של האוניברסיטה. ואם כבר טקס מקוון, באוניברסיטה הקפידו לנצל את הטכנולוגיה וצירפו לטקס תרגום לספרדית ולסינית. בטקס הונחו הסטודנטים לשמור על הנחיות הקורונה של האוניברסיטה, והנשיא פנה לסטודנטים בנאומו והפציר בהם "למצוא דרכים לרפא את העולם".

מכללת אמרסון: "חוויה אלטרנטיבית"

לצד למידה באמצעות זום, במכללת אמרסון התאימו את חללי הלימודים לתקופת הקורונה. התוכנית של המכללה נועדה למזער עד כמה שניתן את הסיכון להפצת הנגיף על ידי ביטול הצפיפות בכיתות וניצול שטחים אחרת. נוסף על כך, גם במכללה הזאת הסטודנטים נבדקים לקורונה לא מעט - פעם בשבוע. גם הם נדרשים לעטות מסכת כל הזמן (אלא אם הם בחדרם במעונות), לבצע בדיקת סימפטומים יומית ולשמור על מרחק בטוח זה מזה בזמן השהייה בקמפוס ומחוצה לו.

ג'וזף נליאת' שמתחיל השנה את לימודיו בקמפוס של בוסטון, אומר שחווית הלימודים השנה היא "חוויה אלטרנטיבית". "הציפייה שאנשים פיתחו בעזרת תרבות הפופ וכל הסרטים שבהם צפינו במהלך ההתבגרות היא לשבוע ראשון בקולג' שבו נפגוש משהו כמו 100 אנשים, נלך לאירועים מטורפים ונעשה יותר מסיבות ממה שעשינו בכל החיים", אמר. "הרבה מזה הצטמצם בגלל תקנות הריחוק החברתי".

תלמידים אחרים במכללה חוששים מחוסר רצינות ביחס של התלמידים כלפי המגפה. קלאודיה ווייטהד, סטודנטית לתיאטרון באמרסון, אמרה: "אני חושבת שהסטודנטים החדשים לא ממש מבינים שעלולים לשלוח אותנו הביתה. בתור תלמידת שנה א', אתה ממש מנסה להכיר חברים, ולכן אני חושבת שתלמידי שנה א' נוטים לקחת פחות ברצינות את הקורונה כי הם פשוט רוצים כל כך את חווית המכללה".

ווייטהד סיפרה שאין לה שותף לחדר להתחבר איתו, ושהיא לא יכולה לטייל במעונות וללכת לחברתה לשיחת לילה מאוחרת בגלל ההנחיות. היא גם ציינה משהו בסיסי אפילו יותר - שהיא לא יכולה לראות אנשים מחייכים אליה במסדרונות בגלל המסכות. "אני שונאת את הצורך לעטות מסכה בכל מקום ולהצטרך להיבדק כל הזמן", אמרה. "זה טוב שאנחנו חייבים, אבל כל כך קשה להכיר אנשים כשאתה צועק עליהם דרך המסכה שלך".