מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און הורה להוציא להורג שני בני אדם, אסר על כל דיג בים והטיל עוצר על עיר הבירה פיונגיאנג – כחלק מהניסיון למנוע את התפשטות הקורונה ברחבי המדינה, כך דיווחה הבוקר סוכנות הידיעות AP. AP ציטטה סוכנות מודיעין דרום קוריאנית שעוקבת מקרוב אחר הנעשה בשכנתה המסוגרת מצפון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משטרו של קים נאבק כדי למנוע מנגיף הקורונה להתפשט בצפון קוריאה, שכבר סובלת ממערכת בריאות נחשלת. למרות ההצהרות הרבות על כך שלא התגלה אף מקרה של קורונה בצפון קוריאה, מומחים מעריכים כי הצעדים בהם נוקט קים נועדו לרסן את התפשטות הנגיף.

לפי הדיווחים, קים מראה "זעם רב" ומקבל "החלטות לא רציונליות" בשל המגפה והשפעתה הכלכלית על המדינה. אחד מהצעדים עליהם הורה קים הוא להוציא להורג חלפן כספים מוכר בפיונגיאנג בחודש שעבר, אחרי שאותו חלפן הואשם על ידי המשטר באחריות לקריסת ערך המטבע. בנוסף, קים הורה להוציא להורג גורם בכיר במשטר בחודש אוגוסט אחרי שהואשם כי הפר את הרגולציות במדינה וייבא למדינה מוצרים לשימושו האישי.

קו הרקיע של פיונגיאנג (צילום: Gergo Vaczi)
תחת סגר, פיונגיאנג | צילום: Gergo Vaczi

בניסיון "למנוע את התפשטות הנגיף במי הים", צפון קוריאה הורתה לנתינים לחדול מכל דיג במי הים או עבודה במכרי המלח במדינה. צעד זה מצטרף לסגר הכללי שהטיל קים על מחוזות בצפון המדינה, שלטענת המשטר נמצאו בהם מוצרים ושטרות שהובאו מחוץ למדינה ו"עשויים לגרום להתפשטות של הנגיף".

לפי דיווחים בדרום קוריאה, צפון קוריאה ניסתה גם לפרוץ, לפחות פעם אחת, למחשבי אחת מחברות התרופות בסיאול שעבדה על פיתוח חיסון לנגיף הקורונה. החשש מהמגפה הביא את צפון קוריאה לסגור את מעבר הגבול הפעיל היחיד במדינה, עם סין. הגבול נסגר כבר חודש ינואר, ועצר את נתיב הסחר היחיד שמקיימת צפון קוריאה עם העולם. צעד זה פגע במיוחד בכלכלה הצפון קוריאנית, שכבר נמצאת תחת סנקציות מחמירות.

קים חושש מממשלו של ביידן

משטרו של קים הורה לכל הדיפלומטים של צפון קוריאה ברחבי העולם לא לבצע אף צעד שיכול להרגיז את ארצות הברית, מחשש שממשלו של ביידן ינקוט נגד המדינה במדיניות תקיפה יותר, כך לפי דיווחים בדרום קוריאה.

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
ישנה את היחס לצפון קוריאה?, ביידן | צילום: רויטרס

בצפון קוריאה לא הגיבו לניצחונו של ביידן בבחירות בארצות הברית. גורמים בצפון קוריאה מדווחים על חשש גובר בקרב משטרו של קים, בשל עזיבת טראמפ שקיים יחסי ידידות עם קים. לפי דיווחים, בצפון קוריאה מתכננים לקיים מצעד צבאי גדול לקראת השבעתו של ביידן בחודש ינואר. כמו כן, צפון קוריאה צפויה לפרסם את המדיניות שלה כלפי הממשל החדש בארצות הברית סמוך להשבעת הנשיא החדש.