נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל אמש בעודו בבית הלבן השלמת חמצן טרם הפינוי לבית החולים הצבאי, וולטר ריד. כך פירסמה הערב (שבת) סוכנות הידיעות AP. לפי הדיווח, טראמפ סבל מקשיי נשימה, בשל ירידה ברמת החמצן בדמו. בתוך כך, הערב נודע כי הבכיר בוושינגטון שסיפר שמצבו הבריאותי של הנשיא חמור יותר ממה שדווח הוא לא אחר מראש הסגל בבית הלבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הדברים פורסמו כשעה אחרי תדריך של רופאו האישי של הנשיא , ד"ר שון קונלי, בו נשאל אם הנשיא קיבל השלמת חמצן מאז אובחן חיובי לנגיף , והוא התחמק כמה פעמים מתשובה בטענה שכעת הנשיא לא מקבל חמצן. בשלב מסויים, בעקבות שאלות חוזרות של הכתבים, הוסיף שביום חמישי לא קיבל חמצן.

טראמפ מפונה לבית החולים (צילום: רויטרס)
טראמפ מפונה לבית החולים | צילום: רויטרס

ד"ר שון קונלי, רופאו האישי של הנשיא טראמפ (צילום: Reuters)
ד"ר שון קונלי, רופאו האישי של הנשיא טראמפ | צילום: Reuters

מוקדם יותר הצהיר מקור בכיר בבית הלבן ש-48 השעות הקרובות יהיו קריטיות עבור הנשיא, חלק מהסימפטומים שלו נחשבים כמדאיגים. זאת לאחר שבתדריך דאגו להבליט שמצבו של הנשיא טוב. החום ירד, והוא בעיקר סובל מתשישות. כשעתיים לאחר מכן התבררה זהותו של אותו מקור: לא אחר מאשר ראש הסגל בבית הלבן, מארק מדווז.

הצוות הרפואי שמטפל בנשיא אמר בתדרוך שקיים מחוץ לבית החולים שהתסמינים של טראמפ הופיעו כבר ביום חמישי אחר הצהריים, בין היתר חום, שיעול ועייפות. ההודעה על היותו חיובי לנגיף יצאה כאמור רק בשעה 1:00 בלילה שבין חמישי לשישי (שעון ארה"ב).

 דקות ספורות לאחר הדיווח שסתר את תדרוך רופאו האישי של טראמפ, הנשיא העלה ציוץ לטוויטר, מתוך כותלי בית החולים ובו הוא כתב: "הרופאים, האחיות וכל הצוות הנפלא בבית החולים - כולם מדהימים, ובעזרתם אני מרגיש טוב".

את חמישי אחר הצהריים העביר טראמפ בכנס תורמים של המפלגה. הכנס נערך באתר הגולף של הנשיא בבדמיסטר בניו ג'רזי, בהשתתפות כמאה תורמים גדולים של המפלגה. עבור ההשתפות שילם כל אחד מהם 250,000$, כעשרים מהם, כנראה הכבדים ביותר, זכו למפגש מצומצם עם הנשיא שארך 45 דקות.

המסוק שפינה את טראמפ לבית החולים הצבאי (צילום: רויטרס)
המסוק שפינה את טראמפ לבית החולים הצבאי | צילום: רויטרס

לא ברור עדין אם טראמפ ידע בעודו בכנס שהוא חולה. מושל ניו ג'רזי ביקש מכל מי שהשתתף באירוע להבדק, להכנס לבידוד ולהוועץ ברופא. חלק מהתורמים הגיעו במיוחד לכנס מאריזונה, טקסס ומדינות נוספות.

קמפיין הבחירות של טראמפ שלח מייל לפעיליו שכל מי שהיה בקרבת חולה מאומת, צריך לבודד עצמו, ולהוועץ ברופא. סוגייה נוספת, שעושה כותרות בשעות האחרונות, היא מתי נערכה הבדיקה האחרונה של הנשיא שהראתה תשובה שלילית. כלומר, לדעת כמה זמן עבר בין הבדיקה השלילית האחרונה לבין החיובית מיום חמישי, על מנת להעריך מתי ואיפה נדבק הנשיא. רופאו של טראמפ סירב לענות על כך במהלך התדריך.

יש כבר מי שמעלה את האפשרות שטראמפ היה חולה כבר במהלך העימות מול סגן הנשיא ג'ו ביידן שנערך באמצע השבוע הבא. אותו עימות נערך באולם סגור במשך 96 דקות.

אירוע ההדבקה בבית הלבן (צילום: רויטרס)
אירוע ההדבקה בבית הלבן | צילום: רויטרס

רופאו של הנשיא מסר שהוא נמצא תחת פיקוח, הם מתכננים להשלים עימו טיפול של 5 ימים ברמדסיבר. אם יחשבו שמצבו משתפר יאפשרו לו לשוב לבית הלבן, שם יוכל להמשיך לקבל את הטיפול. בנוסף לרמדסיבר, טראמפ קיבל אמש טיפול ניסיוני - עירוי של נוגדנים - שלא זכה עדין לאישור מנהל התרופות והמזון אך רופאים מעריכים שאינו מזיק.