הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 עם אירן קובע כי אמברגו הנשק שהוטל על המדינה יסתיים בדיוק חמש שנים לאחר שנכנס לתוקף - 18 באוקטובר, יום ראשון הקרוב. בניסיון להאריך את החרם על יריבתה הגדולה בזירה העולמית, הגישה ארה"ב למועצת הביטחון של האו"ם הצעה שתרחיב את תקופת הסנקציה, אולם עד כה כל מאמציה של המעצמה האמריקנית בעניין הזה נתקלו בהתנגדות נחרצת מצד הקהילה הבין-לאומית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כל המדינות החתומות על הסכם הגרעין, יחד עם 13 החברות במועצת הביטחון של האו"ם, השיבו בשלילה ליוזמה להארכת אמברגו הנשק על אירן, בטענה כי אין לארה"ב סמכות חוקית לכך. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אף הדגיש כי לא יהיו מגבלות כלשהן על סחר הנשק עם אירן מרגע פקיעת ההסכם - ארבעה ימים מהיום.

בעיתון "האקונומיסט" הבריטי הדגישו השבוע את חשיבות המאורע עבור אירן, וטענו כי מצב הנשק של המדינה עגום במיוחד. "מטוס הקרב F-14 היה מטוס קרב חדשני כאשר טס לראשונה, אך זה היה לפני 50 שנה", כתבו. "הוא זכה למעמד אייקוני בסרט 'אהבה בשחקים', בשיא כהונתו של רונלד רייגן, אך מטוסים חדשים יותר תפסו מזמן את מקומו בחיל האוויר האמריקני".

משמרות המהפכה (ארכיון) (צילום: ap, חדשות)
משמרות המהפכה באירן: "מפנטזים על נשק מתקדם" | צילום: ap, חדשות

את מטוסי ה-F-14 הישנים רכשה אירן זמן קצר לפני המהפכה האסלאמית, בשנת 1979, ולמרות הזמן הרב שחלף מאז, זהו עדיין אחד הדגמים המובילים בכוחות המזוינים של הרפובליקה האסלאמית. לדברי "האקונומיסט", תפוגת אמברגו הנשק של האו"ם על אירן "מאפשרת לגנרלים במדינה לחלום על נשק נוצץ".

נשיא אירן חסן רוחאני בירך היום את העם האירני על סיומו הצפוי של חרם הנשק. "בשבוע הבא נספק בשורות משמחות אחרי שעשר שנים של אמברגו אכזרי יסתיימו", צוטט הבוקר בסוכנות הידיעות האירנית IRNA. "נלחמנו עם ארה"ב סביב הנושא הזה כבר ארבע שנים, שבמהלכן היא השתמשה בכל יכולותיה כדי למנוע את הסרת האמברגו, אבל הוא יוסר בזכות סיבולת העם". 

נשק רוסי בסוריה (צילום: EmbassyofRussia@Twitter)
אמל"ח רוסי בסוריה. סיום החרם - פתח לעסקים בין פוטין לרוחאני? | צילום: EmbassyofRussia@Twitter

"ארה"ב נכשלה בגלל המאמצים שעשו הדיפלומטים שלנו", הוסיף רוחאני במושב הקבינט בטהרן. "מי ששאל מה הטעם בהסכם הגרעין עם המעצמות צריך לדעת שזו אחת ההטבות שמגיעות עם ההסכם - הוא הביא את סופו של אמברגו הנשק. כבר ביום ראשון נוכל לקנות נשק מכל אחד ולמכור נשק לכל אחד".

דובר משרד החוץ האירני אמר השבוע כי הסרת אמברגו נשק בין-לאומי על טהרן ב -18 באוקטובר תייצג יום של תבוסה אמריקנית, אבל פרשנים אמריקנים מזכירים שלארה"ב יש גם דרכים אחרות להפעיל סנקציות נגד אירן, ובהם המערכות הבנקאיות. השבועון האמריקני "ניוז וויק" העלה את שאלת הבחירות הקרבות שעל הפרק, וטוען כי המדיניות עשויה להשתנות אם טראמפ יפסיד בהן, ואולם, גם במצב כזה - יישארו לנשיא המכהן כמה חודשים לפעול, ובעיתון מציעים כי הוא אפילו עשוי אפילו לבצע מתקפות צבאיות נגד אירן בתקופה זו.