שני חוקרים אמריקנים זכו בפרס נובל לכלכלה: ועדת פרס נובל בשטוקהולם הכריזה היום (שני) על הזוכים האחרונים בפרס לשנת 2020 - הפרס בתחום הכלכלה, שיוענק השנה לרוברט ווילסון ופול מילגרום, על מחקרם בתחום תורת המכרזים והמצאת מכירות פומביות חדשות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מכירות פומביות נמצאות בכל מקום ומשפיעות על חיי היום-יום שלנו", נימקה ועדת הפרס את הבחירה. "הזוכים במדעי הכלכלה השנה שיפרו את תיאורית המכירות הפומביות והמציאו פורמטים חדשים של מכירות פומביות, מה שמועיל למוכרים, לקונים ולמשלמי מיסים ברחבי העולם". 

בשבוע שעבר, נחשפו יתר הזוכים בפרסי נובל בקטגוריות השונות. פרס נובל לשלום הוענק לתוכנית המזון העולמית של האו"ם (WFP). הארגון קיבל את הפרס על "מאמציו להילחם ברעב, על תרומתו לשיפור התנאים לשלום באזורים המושפעים מעימותים, ועל פועלו ככוח מניע במאמצים למנוע את השימוש ברעב כנשק מלחמה וסכסוך".

פרס נובל לשלום
תוכנית המזון העולמית של האו"ם - הזוכה בפרס נובל לשלום לשנת 2020

 פרס נובל בספרות הוענק למשוררת היהודייה-אמריקנית לואיז גליק. הפרס הוענק לה "על קולה הפואטי שאי אפשר לטעות בו, ושביופיו הצנוע הופך את הקיום האישי לאוניברסלי". ביצירותיה היא מדברת על טראומות, על תשוקה ועל טבע.

איור של זוכת פרס נובל לספרות 2020 לואיז גליק
הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2020

הזוכות בפרס נובל לכימיה - המדעניות עמנואל שרפנטייה וג'ניפר דאודנה, שפיתחו שיטות חדשות בתחום עריכת הגנום. השתיים חקרו את מערכות החיסון  - וגילו כלי מולקולרי שניתן להשתמש בו כדי לבצע חתכים מדוייקים בחומר גנטי. התגלית מאפשרת שינוי ב"קוד החיים", כך על פי ועדת הפרס בכימיה. השתיים פיתחו את ה"קריספר" - כלי העריכה הגנטית המבטיח ביותר.

פרס נובל בכימיה (צילום: טוויטר)
הזוכות בפרס נובל לכימיה לשנת 2020 | צילום: טוויטר

פרס נובל לפיזיקה הוענק לחוקרים רוג'ר פנרוז מבריטניה, ריינארד גנצל מגרמניה ואנדריאה גץ מארה"ב, שחקרו את הליכי היווצרות החורים השחורים בגלקסיה. הוועדה קבעה כי רוג'ר פנרוז יזכה במחצית מהפרס, ושני החוקרים האחרים יתחלקו בחציו השני. פנרוז גילה שהיווצרות חורים שחורים היא למעשה חיזוי של תורת היחסות הכללית - התיאור של הכבידה בפיזיקה המודרנית. גץ וגנצל זכו בפרס לאחר שגילו חור שחור במרכזו של שביל החלב.

זוכי פרס נובל לפיזיקה לשנת 2020
זוכי פרס נובל לפיזיקה לשנת 2020

הזוכים בפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה - שלושה חוקרים שגילו את נגיף הפטיטיס C: הארווי אלטר וצ'רלס רייס מארה"ב ומייקל האוטון מבריטניה. האוטון השתמש באסטרטגיה, שלא נוסתה קודם לכן, ושבאמצעותה בודד את הגנום של הנגיף החדש שקיבל את השם "נגיף הפטיטיס C". רייס סיפק את ההוכחה הסופית לכך שהנגיף הזה יכול לגרום למחלת הצהבת, ואלטר הוכיח שנגיף שלא היה מוכר קודם לכן הוא גורם שכיח למחלת צהבת כרונית.  

הזוכים בפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה
הזוכים בפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה לשנת 2020