טיק-טוק תיחסם בארצות הברית? הנשיא האמריקני הוציא הלילה (בין חמישי לשישי) צו נגד הרשת החברתית הפופולרית, הקובע כי אם בעליה הסיניים לא ימכרו אותה בתוך חודש וחצי – השימוש בה ייאסר בארה"ב. צו דומה הוצא גם נגד יישומון WeChat, גם הוא בבעלות סינית. הצעד החריג של נשיא ארה"ב מגיע אחרי שלפני חודש מזכיר המדינה הזהיר כי הם שוקלים לחסום אפליקציות סיניות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצו קובע כי כעבור 45 יום תיאסר "כל התקשרות של כל אדם בכפוף לשיפוטה של ארה"ב" עם חברת ByteDance LTD. – החברה הסינית שבבעלותה הרשת החברתית. בניגוד להצהרות של טראמפ, הצו הסופי לא מורה כי על אחוז מסוים מהמכירה להיכנס לקופת ארה"ב.

המהלך מגביר כעת את הלחץ במשא ומתן על עתיד יישומון הווידאו הפופולרי ועל מכירה אפשרית שלו. הטלטלה החלה לפני שבוע בדיוק, כשטראמפ אמר שיחסום את טיק-טוק מלפעול בארצות הברית. לפני כחודש מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הזהיר כי ארצות הברית שוקלת לחסום אפליקציות סיניות כי הן פוגעות בפרטיות המשתמשים, לדבריו.

מזכיר המדינה הדגיש אז כי כרגע הם רק שוקלים את העניין. "אני לא רוצה לעקוף את הנשיא טראמפ בעניין הזה, אבל זה משהו שאנחנו שוקלים אותו", אמר. "אנחנו לוקחים את זה מאוד ברצינות". פומפאו הוסיף: "אם אנשים רוצים שהמידע הפרטי שלהם יהיה בידי המפלגה הקומוניסטית הסינית - שיורידו את האפליקציה". 

באותם הימים, חברת "טיקטוק" מצידה, פעלה גם היא במקביל לצמצום חשיפת המידע האישי, והודיעה שהיא תוציא את פעילותה מהונג קונג בגלל חוק הביטחון הסיני שמאיים שם על פרטיות הגולשים. בהודעה מטעם החברה נמסר שטיקטוק תוכיח שאינה שומרת מידע על משתמשיה או מעבירה אותו לרשויות בסין.