המתיחות בין ארצות הברית לסין עולה מדרגה: הקונסוליה האמריקנית בעיר צ'נגדו נסגרה הבוקר (שני). זאת, בתגובה למהלך דומה שביצע הממשל האמריקני בשבוע שעבר – עם ההוראה לצוות הקונסוליה הסינית ביוסטון לשוב למדינתם באשמת ריגול. משרד החוץ הסיני כינה את האירועים האחרונים כ"הסלמה חסרת תקדים" והאשים את ארצות הברית בהידרדרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשעות הבוקר הגיעו כוחות האכיפה הסינים בנוכחות מוגברת למבנה הקונסוליה – הסירו את דגלי ארצות הברית ואת שלט הכניסה למתחם. העובדים עזבו אף הם את המקום, לאחר ההחלטה שכבר התקבלה על ידי הממשל המקומי ביום שישי האחרון. "הרשויות הרלוונטיות נכנסו מהכניסה הראשית והשתלטו על הקונסוליה", נכתב בהודעת משרד החוץ של סין כבר שלשום.

"זו הסלמה חסרת תקדים", כך כינה משרד החוץ של סין את ההידרדרות מול האמריקנים. "המצב הנוכחי הוא משהו שסין אינה רוצה לראות, והאחריות כולה מוטלת על ארצות הברית".

בשבוע שעבר הורה ממשל טראמפ בפתאומיות על סגירת הקונסוליה של סין ביוסטון, בטענה שהייתה מעורבת במאמצי ריגול. ניתנו לצוותים 72 שעות להתארגנות עד לסגירה בפועל, וההנחיה אליהם הייתה להפסיק את כל המבצעים והאירועים.

המתיחות החריפה מגיעה בהמשך למדיניות שנוקט נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מול סין, שאותה הוא מאשים בהפצת נגיף הקורונה בזדון. ההערכה היא שבמהלך התקופה שנותרה עד לבחירות בארצות הברית, טראמפ ימשיך לנקוט מהלכים כאלה – שעשויים לגרור תגובות מצד סין, כפי שראינו הבוקר.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו התייחס בסוף השבוע שעבר למצב, ולמה שכינה כ"עשרות שנים של מדיניות כושלת מול סין". פומפיאו אמר: "כפי שהנשיא טראמפ הבהיר – אנחנו זקוקים לאסטרטגיה שמגנה על הכלכלה האמריקנית ועל אורחות חיינו. העולם החופשי צריך לנצח את הרודנות הזו".