בפנים גלויות: מה שבולט במיוחד במחאה שהתפרצה בימים האחרונים בלבנון נגד הקליקה השלטת של חיזבאללה אלה קולותיהן של נשים צעירות, ידועניות מעולם התקשורת, האופנה והפוליטיקה שהחליטו להירתם למאבק – וגם לרתום אחרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחת מהן היא פולה יעקוביאן, שרצה לפרלמנט ונבחרה כדי לבער את השלטון משחיתות. היא התפטרה בעקבות אסון הנמל רק כדי לצאת למלחמה, חמושה בכריזמה התקשורתית שלה. "לא יכול להיות שלבנון תהיה מזבלה וגיהינום עלי אדמות ושביירות תהייה מאוימת – ולהם אין קשר לזה", אמרה בטלוויזיה בנחרצות. "הם משקרים לנו".

באותו טון מדברות גם מי שמשדרות ללבנונים חדשות מדי ערב, בהן גם ראבעה א-זיאת: "אנחנו רוצים לבוא חשבון עם כל מי שאחראי על הרשלנות הזאת, על השחיתות הזאת, בין שהתכוון לכך או לא". דימה סאדק הפכה גם היא לאחד הקולות הדומיננטיים של המחאה הנוכחית בזכות דברים שהטיחה בנסראללה ובמיוחד הטענה כי גם אם ישראל מבחינתה אויב – נסראללה עושה לנו דברים גרועים יותר.

הנשים הלבנוניות שיוצאות בגלוי נגד נסראללה
הנשים הלבנוניות שיוצאות בגלוי נגד נסראללה | צילום: N12

"לא מעניין אותנו מה יש לכם לומר. מה כבר יש לכם להגיד? הרסתם את לבנון", הצטרפה לדברים דניאלה רחמה, שחקנית קולנוע לבנונית. "אם כבר מישהו מהם יוצא לדבר, הוא קורא מדף, תסתכלו לנו בעיניים כשאתם מדברים אלינו".

גם מיה קאליפה, שהתפרסמה בתור שחקנית פורנו והיום היא כוכבת רשת לבנונית, הצטרפה לביקורת נגד הממשל: "דוגמה לרמת השחיתות של ממשלת לבנון היא שופטים שממתינים שש שנים כדי לאשר פינוי של 2,700 טונות של אמוניום חנקתי כי הם חיכו לקבל שוחד גדול יותר. כבר הוצע להם שוחד כמה פעמים, אבל הם חשבו שיוכלו להשיג יותר".  

הניסיון לעורר את דעת הקהל לא רק בלבנון נגד השלטון המושחת וחיזבאללה מגיע גם מלבנוניות שזכו לפרסום בין-לאומי וחיות מעבר לים, כמו דניאלה סמעאן, דוגמנית בין-לאומית שנשואה לכוכב כדורגל ספרדי. סמעאן צייצה בטוויטר: נסראללה מחייך אחרי האסון בביירות – אבל מבכה את מותו של טרוריסט אירני.