נראה כי ההסכם שנחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות פותח את הדלת למזרח תיכון חדש, ומה שבטוח בעל השפעה נרחבת על האזור כולו. מצרים וירדן לא קושרות בין הסכסוך הישראלי פלסטיני להסכם, סעודיה מעודדת את ההחלטה, בבחריין ממתינים לאישור סופי מהסעודים ובלבנון נרשם קרע בין נסראללה לנשיא המדינה שדיבר על הסכם שלום עם ישראל. גם בקרב הפלסטינים נשמעים קולות שמפנים אצבע מאשימה לאבו מאזן – שהפך את הבעיה הפלסטינית לעניין זניח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בגזרת הפלסטינים השר לשעבר סופייאנה בוזיידה שגם ישב בכלא הישראלי ומקורב למוחמד דחלאן, כותב מאמר נוקב מאין כמוהו נגד אבו מאזן ואומר לו: 'אדוני תסתכל בראי. כיצד גרמת לזה שהבעיה הפלסטינית הפכה לעניין נידח, זניח, איבדה את קדושתה - שכן מדינה כמו האמירויות יכולה לעשות שתרצה. מה אנחנו עשינו כדי לגרום לזה'. בוזיידה טוען כי אבו מאזן לא אומר מילה גם על קטאר, שמנהלת יחסים נורמליים למחצית עם ישראל וגם לא על מדינות אחרות וטוען: האשמה היא בנו.

השתלשלות המשבר בין סעודיה לאירן (צילום: רויטרס)
בבחריין מחכים לאישור הסעודים | צילום: רויטרס

באיחוד האמירויות מעודדים, שכן גם מצרים וגם ירדן לא הצליחו לקשור בין הבעייה הפלסטינית לבין השלום עימם, נוסף לעובדה שהסיפוח כבר לא על הפרק גם התגובות מסעודיה נותנות תנופה, שם נכתבו בימים האחרונים שישה מאמרים של בעלי טורים סעודים חשובים – כולם מביעים תמיכה בהסכם. כך, כאשר באמירויות מרגישים שהולכים בטוח – אפשר ללכת גם מהר. בבחריין לעומת זאת, עדיין ממתינים לאיתות הסעודי שאפשר להתקדם.

נשיא לבנון מישל עאון (צילום: Sakchai Lalit | AP)
נשיא לבנון. קרע עם חיזבאללה | צילום: Sakchai Lalit | AP

בגזרת לבנון נשיא המדינה מישל עאון, שותף חיזבאללה שנבחר לנשיאות הודות לארגון התראיין היום (ראשון) לטלוויזיה הצרפתית ואמר את הבלתי יאומן; אם הבעיות בין ישראל ללבנון יפתרו – לבנון יכולה להגיע להסכם שלום עם ישראל. כל זאת ללא כל אזכור של הפלסטינים.

אבו מאזן (צילום: רויטרס_)
הקריאה לאבו מאזן: "תסתכל בראי" | צילום: רויטרס_

כמובן שהדברים אינם מקובלים על שותפו נסראללה, אך עאון עושה זאת מהסיבה הפשוטה שהאמריקנים עומדים להטיל סנקציות עליו, על משפחתו ועל מפלגתו כבני בריתם של חיזבאללה. ובכל זאת, זהו קרע מעניין בין נסראללה לשותפו.