סעודיה העבירה מסר תקיף לאבו מאזן ובו היא מזהירה את הרשות הפלסטינית מפני תגובות מופרזות לכינון היחסים בין איחוד האמירויות לבין ישראל. המסר הסעודי נשלח בלא פרסום לרמאללה אחרי שבדיוני הנהגת הפת"ח עלתה הצעה להשעות את החברות של אש"ף בליגה הערבית ובארגון המדינות האסלאמיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצעד הסעודי החריג נועד להבהיר לפלסטינים כי הם עלולים להסב לעצמם נזק שאינו משרת את עניינם. הסעודים נקטו צעד זה אף על פי שמנהיגי איחוד האמירויות שיתפו אותם במהלך כלפי ישראל רק שעות ספורות לפני שהוכרז על כך בפומבי.

כיפת הסלע, 27.11.14 (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
כיפת הסלע. ארכיון | צילום: אימג'בנק/GettyImages

אחת הסיבות שהניעו את הסעודים להעביר את מסר האזהרה לפלסטינים היא ההפגנה נגד האמירויות שנערכה במסגד אל אקצא לפני יומיים. הסעודים רואים בזה ניסיון להרתיע מוסלמים מן המפרץ לבוא לתפילות באל אקצא. גם הירדנים העבירו לאבו מאזן גערה על ארגון ההפגנות בהר הבית‎. 

מחבלים חמאס רצועת עזה חמושים (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
פעילי חמאס. ארכיון | צילום: פלאש 90, פלאש/90

בינתיים, הבהירו גורמים בכירים בממשלת כוויית שהאמירות הזו "תהיה האחרונה לקיים נורמליזציה עם ישראל". הנהגת הפת"ח הקדימה את הפגישה שנקבעה לשם קבלת החלטות ממחר להיום בערב, והפעם הוזמנו והסכימו להשתתף – שלא כמקובל – גם נציגי חמאס והג'יהאד האסלאמי. בעירייה תורמוס עייא מצפון לרמאללה, תיערך אחר הצוהריים לראשונה הפגנה משותפת לחמאס ולפת"ח ביוזמנו של ג'יבריל רג'וב.