בזמן שבלבנון מנסים להתאושש מהאסון בבירה שאירע אתמול (שלישי), צוותי חקירה החלו באיסוף ראיות כדי לנסות להבין מהו הגורם שהביא לפיצוץ שהרעיד את שמי ביירות והותיר אחריו אלפי נפגעים. לפי ממצאי החקירה הראשונית, נראה כי הפיצוץ נובע מרשלנות ומשנים של הזנחה סביב פינוי אמוניום מהנמל, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. הממשלה הכריזה על "מצב חירום" בביירות למשך השבועיים הקרובים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ישנם דיווחים נוספים המאששים את המסקנה כי רשלנות הייתה כנראה הגורם לפיצוץ. סוכנות רויטרס מצטטת גורם רשמי לא מזוהה, שבקיא בממצאי החקירה הראשונית שנערכה, שטוען כי "מדובר ברשלנות" שנובעת משנים של חוסר מעש והזנחה בטיפול בחומר האמוניום בנמצא בנמל, דבר שהוביל לאירוע החמור.

אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: רויטרס)
בירות: הרס רב לתשתיות | צילום: רויטרס
אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: AP)
צילום: AP

אותו גורם רשמי גם הוסיף כי נושא אחסון החומר הגיע לפני מספר ועדות ושופטים ו"שום דבר לא נעשה" כדי להורות או לסלק את החומר. עוד מסר אותו גורם כי ביום שבו התרחש הפיצוץ פרצה שרפה במחסן 9 בנמל, והיא התפשטה לעבר מחסן 12, שם אוחסן האמוניום.

גורם אחר המקורב לעובדי הנמל אמר לסוכנות הידיעות כי צוות שבדק את החומר לפני כחצי שנה הזהיר והתריע שהחומר יכול "לפוצץ את כל ביירות" אם הוא לא יפונה מהמקום.

לצורך חקירת האירוע, ממשלת לבנון החליטה להכניס למעצר בית את כל הפקידים והמנהלים המעורבים באחסון ושמירה של המחסן בנמל החלט מ-2014, עד שיימצאו האחראים לאסון. עוד הוחלט, כי הצבא יהיה אחראי על יישום פקודת המעצר וכן יהיה אחראי לוודא שאף גורם לא "יזהם" בשטח את הראיות הנאספות לצורך החקירה.