מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר אמש (שבת) כי ארה"ב חידשה את הסנקציות של האו"ם נגד אירן, והוסיף כי ארה"ב מצפה מכל המדינות החברות באו"ם לעמוד בהתחייבויותיהן. פומפאו הזהיר: מי שתתנגד להטלת הסנקציות האמריקניות – תיאלץ להתמודד עם ההשלכות, בהן גם גישה לשווקים בארה"ב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לאחר שדרישתו של הממשל האמריקני ממועצת הביטחון של האו"ם להאריך את אמברגו הנשק על אירן במסגרת הסכם הגרעין נתקלה בסירוב, פומפאו הודיע כי ארה"ב הטילה מחדש את כל הסנקציות באופן חד צדדי. עם זאת, בעלות הברית האירופיות כמו גם היריבות רוסיה וסין צפויות להתעלם מהמהלך, לאחר שהתנגדו לחידוש הסנקציות בחודש אוגוסט.

פומפאו הוסיף כי "ארה"ב מצפה מכל המדינות החברות באו"ם לעמוד בחובותיהן וליישם צעדים אלו". בנוסף לאמברגו הנשק, אמר, הצעדים כוללים מגבלות כמו איסור על אירן לעסוק בניסוי ופיתוח של טילים בליסטיים והטלת סנקציות על העברת טכנולוגיות הקשורות לגרעין לידיים אירניות.

סיכום כהונת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ: בקרוב יודיע על צעדים נגד מפרות הסנקציות | צילום: רויטרס

"אם מדינות האו"ם לא ימלאו את התחייבויותיהן ליישם את הסנקציות הללו", הזהיר פומפאו, "ארצות הברית מוכנה להשתמש ברשויות המקומיות שלנו כדי לגבות על כך מחיר - ולהבטיח שאיראן לא תרוויח מהפעילות האסורה על ידי האו"ם".

 

 

פומפאו הצהיר כי בימים הקרובים ארה"ב תודיע על שורה של צעדים נגד המפרים ובחשבון הטוויטר כתב: "הלחץ על המשטר האירני יימשך עד שהיא תפסיק להפיץ כאוס, אלימות ושפיכות דמים" והדגיש: "לא נהסס לאכוף את הסנקציות".

מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: רויטרס, חדשות)
מועצת הביטחון באו"ם | צילום: רויטרס, חדשות

בתגובה לדברים אמר מאג'יד טאכט ראוואנצ'י, השגריר האירני באו"ם כי "מטרתה המוצהרת של ארה"ב היא להרוס את תכנית הפעולה המשותפת", והוסיף: "הרפובליקה האסלאמית של אירן בוטחת בחברות מועצת הביטחון שידחו שוב את ניסיונה המתמשך של ארה"ב להתעלל בהליך של מועצת הביטחון, בניסיון לערער את סמכותה ואמינותה".

הצהרתו של פומפאו באה בתגובה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם לפני כחודש שלא להאריך את אמברגו הנשק על טהרן, 13 שנים לאחר החלתו. הסנקציות צפויות להסתיים באוקטובר, אז תוכל אירן לרכוש ולמכור נשק קונבנציונאלי.