סופת ההוריקן "סאלי" השאירה אחריה מסלול של כאוס, הרס ונזקים כבדים בחוף האמריקני של מפרץ מקסיקו. הסופה כללה 4 שעות גשם בכמויות שמספיקות ל-4 חודשים ורוחות שנושבות במהירות של מעל 100 קמ"ש. החזאים שבים ומזהירים: הגרוע מכל עוד לפנינו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מערכת הסערה הענקית הזו, בעקבותיה מת אדם באורנג' ביץ' שבאלבמה, הוגדרה כהוריקן בקטגוריה 2. היא נעה על הקרקע במהירות של 2 קמ"ש - קצב איטי שמשאיר נתיב הרס יסודי. המרכז הלאומי האמריקני למעקב אחר ההוריקנים כינה את ההצפה בחוף אלבמה-פלורידה "היסטורית וקטסטרופלית".

הרשויות בפנסקולה ממתינים ל-200 חברי המשמר הלאומי שיגיעו היום (חמישי) לסייע אחרי שהסערה הפכה כמה רחובות בפנסקולה לנהרות במשך זמן מה. מים זרמו בכמה רחובות כמפלים, חדרו למבנים ועלו מעל גובה המכוניות. צוותי החירום אספו אנשים מבתים מוצפים, ומסוקים של משמר החופים סיירו באזור האסון וחילצו אנשים במצוקה.

מכוניתה של ג'ורדן מוזה טבעה סמוך למלון בפנסקולה, לשם משפחתה ברחה כדי לתפוס מחסה אחרי שהבית הנייד של המשפחה שקע. בנה של מוזה בן השמונה שיחק בצעצועים מתחת לשולחן החדר במלון. "יש רק משאיות מעל המים, הן הגדולות ביותר", היא סיפרה לסוכנות הידיעות AP והוסיפה: "אני לא מאמינה שזה הפך לכל כך גרוע".

מישל לאמאר-אקוף התעוררה מקול החבטה של עץ שנפל על חלון ביתה בפנסקולה, ומים בגובה המותניים שטפו את הרחוב שלה. "אני לא מרגישה בטוחה לעזוב" אמרה למאר-אקוף. "אני פשוט נשארת במקום - ומקווה לטוב".

הוריקן סאלי (צילום: רויטרס)
הוריקן סאלי בארה"ב | צילום: רויטרס

הסופה סאלי הרסה תשתיות רבות וגרמה להפסקת חשמל ליותר מחצי מיליון בתים ועסקים באזור אלבמה. אתמול בשעות אחר הצוהריים, הסופה נחלשה לסערה טרופית, אך החזאים צופים שהגרוע ביותר עוד לפנינו עם גשמים כבדים שמלווים את הסופה שנעה על היבשה באלבמה ובג'ורג'יה.

כמו השרפות שמשתוללות בחוף המערבי של ארה"ב, גם ההוריקנים ממקדים את תשומת הלב במשבר האקלים. לדעתם של המדענים הוא זה שגורם לסופות גשומות יותר, חזקות יותר והרסניות יותר. עין הסערה, עם רוחות במהירות 105 קמ"ש, הכתה באלבמה. "סאלי נעה כל כך לאט, אז זה פשוט ממשיך להכות ולהכות ולהכות את האזור בגשם טרופי וברוחות חזקות", אמר דיוויד אברסול ממרכז חיזוי ההוריקנים בארה"ב. "זה פשוט סיוט".

הוריקן סאלי (צילום: רויטרס)
נזקי הוריקן סאלי | צילום: רויטרס

סאלי היא סופת ההוריקן השנייה שפגעה בחוף המפרץ בתוך פחות משלושה שבועות, ונראה שהשנה מתפתחת אחת מעונות ההוריקנים העמוסות ביותר שנרשמו אי פעם. בתחילת השבוע הייתה סאלי אחת מחמש סופות שנשבו בו זמנית באוקיינוס האטלנטי. הנזק מסאלי צפוי להגיע ל-2 עד 3 מיליארד דולר, אמר צ'אק ווטסון, שעוקב אחר סופות טרופיות ומודד את עלות נזקיהן. עוד הוא הוסיף, כי אומדן זה עשוי לעלות בעקבות הגשמים הכבדים שימשיכו לרדת.