הפיצוץ האדיר בבירה הלבנונית גרם עד כה ליותר מ-100 הרוגים, אלפי פצועים ומאות אלפים שנותרו ללא קורת גג. בעוד שבשכנה מצפון מנסים להבין מה הוביל לאסון, מומחה לפיצוצים וחומרי נפץ מסביר מה לדעתו יכולה להיות הסיבה: "הדברים נורא ברורים למי שעוסק בתחום - מדובר בפיצוץ של כמות מסיבית של זיקוקים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ראשית צריך להסביר - פיצוץ ושרפה זה אותו דבר- מעבר של מוצק לגז", הסביר בועז חיון, מבעלי קבוצת תמר שמפעילה את המעבדה הלאומית לבטיחות בנפיצים. "ההבחנה היא במהירות של האירוע, שרפה זה עד 1,800 מטר בשנייה ומעל זה - זה כבר פיצוץ".

"מה שקרה שם, זה שכנראה משלוח גדול של זיקוקים שנעצר לבדיקה, אוחסן בנמל באופן זמני, זה דברים שאסור לעשות בטמפרטורות האלה ", הסביר חיון. "זיקוקים זה אביזר פירוטכני שמיוצר בדרך כלל בסין. בניגוד לתחמושת צבאית שהיא יציבה ועמידה, זיקוקים הם באיכות ייצור מאוד ירודה, כמעט ללא תקנים ובדרך כלל עם בקרת איכות מאוד נמוכה".

"לפני הפיצוץ הגדול רואים התפתחות של פיצוצים קטנים שיש להם אפקט ויזואלי", הסביר חיון מהם הפיצוצים שנראים טרם הפיצוץ האדיר. "רואים שהאפקטים של החוזי והקול חוזרים על עצמם בכל תאונות הזיקוקים בעולם, כולל אלו שהיו בארץ".

חיון התייחס גם למאגרי האמוניום החנקתי שככל הנראה אוחסן במקום. "השימוש העיקרי של החומר הזה הוא לדשן חקלאי", הסביר. "אך בתצורה מסוימת, זה משמש גם לחומר נפץ. מדובר באחד מחומרי הנפץ הפופולריים בעולם, עם שימושים אזרחיים רבים".

חיון הסביר שהתמונה שנראתה שניות לאחר הפיצוץ היא לא פטרייה כפי שנוצרות בפיצוץ גרעיני – אלא עמוד עשן. ענן ההדף הגדול שמפשט במהירות, נוצר בשל הלחות שהייתה באוויר בזמן הפיצוץ: "בגלל שהימים הם ימים חמים, והאוויר רווי בלחות, כשגל ההלם חולף באוויר הוא מאלץ את הלחות להופיע. הפיצוץ מתפשט ב-360 מעלות במהירות רבה".

בועז חיון הוא בעלי קבוצת תמר, שמפעילה את המעבדה הלאומית לזיקוקים, בניהולו של מנכ"ל הקבוצה, המהנדס ניר חיימוב וכן את המעבדה לבטיחות בנפיצים בניהולו של ארי גורן, מעבדה בינ"ל שמתמחה בחקירה של תאונות ובטיחות של נפיצים ברחבי העולם.