סופות ענק וחשש מהצפות: בעוד בעולם כולו מתמודדים עם נגיף הקורונה שלא דועך, בארצות הברית נאלצים להתמודד גם עם הוריקן שהולך ומתקרב לחופי לואיזיאנה. הסופה הטרופית התחזקה לעוצמה שתיים, והרוחות הצפויות להכות במדינה יגיעו ל-161 קמ"ש עם גשמים כבדים ואפשרות להצפות ענק. אם זה לא מספיק, לראשונה מאז 1971, חמש סופות הוריקן משתוללות במקביל באוקיינוס האטלנטי והשרפות בקליפורניה ממשיכות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חמשת הסופות הטרופיות – סאלי, פולט, רנה, ויקי וטדי – שנצפו בו-זמנית באוקיינוס מלמדות על עונת הוריקנים פעילה באופן כמעט חסר תקדים כשזאת הפעם השנייה בהיסטוריה שחמש סופות עוצמתיות כל כך מתקיימות במקביל. כמעט 50 שנים שאירוע אקלים קיצוני כזה לא התרחש.

מומחי אקלים מייחסים את הסופות ואת שרפות הענק שמשתוללות בקליפורניה לשינוי האקלים וההתחממות הגלובלית. "הוריקן פולט יכול להשפיע על איי הבהאמה ועל ארצות הברית", אומרים במרכז הלאומי להוריקנים. "הוא עלול לגרום לסיכון לחיי אדם". עם זאת, הסופה הטרופית אמורה לעזוב את האזורים המיושבים ולהתחזק ככל שתתקדם למרכזו של האוקיינוס האטלנטי ולהגיע למהירות של 111 קמ"ש.   

גם הוריקן רנה ממשיך להיחלש בסוף השבוע האחרון וגם הוא יעשה את דרכו למרכז האוקיינוס. הסופה לא צפויה לפגוע באזורים מיושבים ועל פי מומחי האקלים, בימים הקרובים היא צפויה להיחלש עד שתתפוגג.

המרכז הלאומי להוריקנים בארצות הברית מזהיר כי אומנם הוריקן סאלי שינה את מסלולו ולא צפוי להכות ישירות בלואיזיאנה אלא לעשות את דרכו לכיוון מפרץ מקסיקו, אך הוא עלול ליצור התפרצויות משנה שיכולות לגרום להצפות גדולות, לנפגעים בגוף ולפגיעות רכוש. השיטפונות צפויים להגיע למטר אחד ואף יותר בחלק מהערים במדינה ונהרות יעלו על גדותיהם.

הוריקן "לורה" (צילום: רויטרס_)
הוריקן "לורה" | צילום: רויטרס_
הוריקן לאורה בדרך ללואיזיאנה בארה"ב (צילום: windy)
צילום: windy

בלואיזיאנה עדיין מתמודדים עם נזקי הוריקן לאורה שהכה במדינה לפני פחות מחודש. עד כה כמעט 80 אלף בתים במדינה עדיין מנותקים מחשמל. 6 בני אדם נהרגו כתוצאה מפגעי הסופה וכחצי מיליון פונו מבתיהם.

 

מזג האוויר הקיצוני משפיע גם על המשך שרפות הענק בקליפורניה. האש המשתוללת גבתה כבר את חייהם של 35 בני אדם ולהרס של אלפי בתים. במהלך ביקורו במקום, עורר נשיא ארה"ב סערה כשטען שהניהול הכושל הביא לשרפות. טראמפ נפגש עם בכירים בקליפורניה שניסו להסביר לו את המשמעות של שינויי האקלים ואת ההשפעה על עוצמת השרפות. הנשיא דחה את הטענות ואמר שמזג האוויר "ייעשה קר יותר, אפילו מדענים לא יודעים שבסוף הכל יהיה בסדר".

שרפות בקליפורניה (צילום: רויטרס_)
שרפות בקליפורניה | צילום: רויטרס_
שרפות בקליפורניה (צילום: רויטרס_)
שרפות בקליפורניה | צילום: רויטרס_