נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס במהלך הלילה (רביעי) לפיצוץ העז בלבנון – ואמר כי מדובר בהתקפה. לדבריו, כמה מהגנרלים הבכירים עימם שוחח טענו שהאסון נגרם מפצצה שהוטמנה: "הם יודעים יותר טוב ממני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתדרוך שערך לעיתונאים בבית הלבן, שלח הנשיא את תנחומיו למשפחות 78 ההרוגים בפיצוץ ולעם הלבנוני כולו: "יש לנו קשר טוב עם לבנון ואנחנו מוכנים לסייע להם". טראמפ הוסיף: "בהתבסס על הפיצוץ, זה נראה כמו התקפה. נפגשתי עם כמה מהגנרלים שלנו והם סברו שזה נראה כך". הנשיא המשיך: "זה לא היה אירוע מהסוג של פיצוץ במפעל ייצור. הם יודעים יותר טוב ממני ולדבריהם זה נראה שזאת הייתה התקפה. פצצה מסוג כלשהו".

פיצוץ בביירות, לבנון (צילום: AFP, AP)
החורבן בלבנון | צילום: AFP, AP

זמן קצר לאחר אמירות אלה, גורמים צבאיים בלנון התנערו מדבריו. שני בכירים במשרד החוץ האמריקני טענו כי גורמים במדינה העלו חששות מול דיפלומטים אמריקנים לגבי השימוש במילה "התקפה".

המחסן שהתפוצץ בביירות‎
זירת הפיצוץ בלבנון

לא רק בלבנון סתרו את דבריו של הנשיא, אלא גם גורמים במשרד ההגנה האמריקני. בשיחה עם רשת CNN טענו שלושה קצינים כי "אין שום אינדיקציה לתקיפה בביירות". הגורמים, שסירבו להזדהות כדי שיוכלו לדבר בחופשיות, אמרו כי הם "לא יודעים על מה הנשיא מדבר".

פיצוץ עצום בביירות, לבנון
"אין אינדיקציה להתקפה"

בכיר נוסף אמר שאם היו אינדיקציות כלשהן שאיזשהו גורם באזור עשה משהו מהסוג הזה - זה היה מוביל מידית לתגבור הכוחות באזור להגנה על הכוחות האמריקנים ועל הנכסים האסטרטגיים שלהם שם. לפחות מתוך חשש למתקפת תגמול אם לא מסיבה אחרת.‎