גורמים ביטחוניים בלבנון הזהירו את הנהגת המדינה כבר לפני כשבועיים מהסכנה החמורה האורבת מאחסון חומרי הנפץ בנמל ביירות, כך דווח אמש (שני) בסוכנות הידיעות רויטרס. "הזהרתי אותם שהחומרים עלולים להרוס את העיר במקרה של פיצוץ", אמר גורם רשמי שהשתתף בכתיבת מכתב שנשלח לראש ממשלת לבנון ולנשיא מישל עאון. הגורם הודה בשבוע שעבר כי ידע על קיומם של החומרים בנמל אך שהורה לגורמי הביטחון "לנקוט בכל הצעדים הנדרשים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אותם גורמים הזהירו את ראש הממשלה והנשיא מפני 2,750 טון של אמוניום חנקתי שאוחסן בנמל. שבועיים לאחר אותה אזהרה, לפחות 163 בני אדם נהרגו ויותר מ-6,000 איש נפצעו כתוצאה מהפיצוץ שאירע בנמל. כמו כן, על פי נתוני הרשויות המקומיות, יותר מ-6,000 בניינים נהרסו. 

לבנון פיצוץ רחוב הרוס (צילום: רויטרס)
ההרס ברחובות ביירות | צילום: רויטרס
אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בתוך כך, אחד המומחים המובילים בתחום חומרי הנפץ באיטליה, טוען כי הפיצוץ בנמל "נגרם מבערה של טילים צבאיים - ולא מאמוניום חנקתי". על פי ההסבר של אותו מומחה, דנילו קופה, "ענן הפיצוץ היה בצבע כתום ולא צהוב - זאת אחת ההוכחות המשמעותיות".

קופה, אחד המומחים הבולטים במדינתו, אמר כי: "כאשר מתפוצץ אמוניום חנקתי הוא מייצר ענן צהוב שאי אפשר לטעות בו". קופה חיזק את דבריו: "ניתן לראות בבירור בסרטונים של הפיצוץ צבע כתום נוטה לאדום בהיר – האופייני להתלקחות של חומר הליתיום. זה אותו החומר שטילים צבאיים מכילים".

"אני חושב שבמחסן שהתפוצץ היה נשק", טען המומחה. "לדעתי היה בהתחלה פיצוץ גדול שהוביל לשריפה במקום שהנשק אוחסן, לאחר מכן הגיע הפיצוץ העז כתוצאה מהתלקחות של טילים או רקטות".