בשיחה שקיים הלילה (בין ראשון לשני) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד-אלעזיז, הצהיר השני כי ערב סעודית תקדם נורמליזציה עם ישראל רק כאשר תיפתר הסוגיה הפלסטינית. "אנו מעוניינים בהשגת פתרון קבוע והוגן לבעיה הפלסטינית - כפי שהצגנו ביוזמת הליגה הערבית עוד בשנת 2002", אמר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המלך סלמאן אמר לטראמפ כי סעודיה מעריכה את מאמציה של ארה"ב לקדם שלום באזור, וכי סעודיה תנרמל את היחסים עם ישראל לאחר שיושג פתרון עם הפלסטינים. הצעתה של סעודיה מתבססת על יוזמת הליגה הערבית, שלפיה ישראל תיסוג לקווי 67' ותאפשר הקמת מדינה פלסטינית, ובתמורה המדינות הערביות יקדמו עמה יחסי נורמליזציה.

נכון לעכשיו אין יחסים רשמיים בין ערב הסעודית לישראל, אולם בשבוע שעבר הודיעה סעודיה שהיא תאפשר את מעברן של כל הטיסות היוצאות והנכנסות של איחוד האמירויות מעל שטחה, כולל טיסות מישראל ואל ישראל. הנשיא טראמפ ויועצו קושניר הביעו תקווה כי מדינות ערביות נוספות ינרמלו את היחסים עם ישראל, בדומה לאיחוד האמירויות

שיחה ראשונה מאז כניסתו לתפקיד. טראמפ (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הנשיא טראמפ מצדו בירך בשיחה על פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות, החל מהטיסה המסחרית ההיסטורית בשבוע שעבר מתל אביב לאבו דאבי. הוא הדגיש את חשיבותם של הסכמי אברהם ודן בדרכים לשיפור הביטחון והשגשוג האזורי.

קושנר בפגישה עם יורש העצר הסעודי (צילום: רויטרס, רויטרס_)
קושנר בפגישה עם יורש העצר הסעודי | צילום: רויטרס, רויטרס_
בנו של המלך סלמאן, מוחמד בן סלמאן, שוחח לאחרונה עם יועצו של טראמפ קושניר כשביקר באיחוד האמירויות בחודש שעבר. השניים דנו בצורך להגיע לפתרון הסוגיה הפלסטינית - ועל החשיבות שבחידוש השיחות בין הצדדים.