מחנה הפליטים מוריה באי היווני לסבוס עולה החל מאמש בלהבות, ואלפי הפליטים, מבקשי המקלט והמהגרים שהצטופפו בו עזבו אותו וברחו ליערות הסובבים; כך דיווחה התקשורת היוונית.

לפי הערכות, קרוב ל-12 אלף בני אדם נמצאו עד אמש במחנה, שתוכנן במקור לספק מענה לכ-3,000 בני אדם בלבד. רובם חצו בשיט את המרחק הקצר מהחוף הטורקי הסמוך בניסיון להיכנס לאיחוד האירופי, והועברו אליו. כמה עשרות ילדים ללא ליווי ששהו במחנה בחודשים האחרונים קיבלו מקלט בגרמניה כמחווה הומניטרית.

הרקע לתמונות הדרמטיות, שכוללות קונטיינרים ששימשו למגורים העולים בלהבות, אינו ברור לחלוטין. לפי מכבי האש באי, הפליטים מנעו מהם לכבות את האש והמטירו אבנים וחפצים על הכבאיות שנשלחו למקום. הפליטים התנגדו לעוצר שהוטל על המחנה, לאחר שהתגלו בו עשרות מקרי קורונה, ורבים מהם חששו כי משמעות העוצר תהיה שיידבקו במחלה ולא ייקבלו סיוע מהרשויות.

מהומות קורונה ביוון (צילום: AP)
מהומות קורונה ביוון | צילום: AP
מהומות קורונה ביוון (צילום: AP)
מהומות קורונה ביוון | צילום: AP

מנגד, כלי התקשורת בגרמניה דיווחו גם על אפשרות שהמחנה הוצת על ידי מי שמתנגדים לשהות הפליטים באי, לאחר שניסיונות כאלו אירעו בעבר. במקביל ישנן כמה שריפות יער המשתוללות באי וייתכן כי תנאי מזג האוויר קשורים לשרפה.

החשש מהתפרצות הקורונה במחנות פליטים ביוון, לא רק בלסבוס, גובר בשבועות האחרונים עם העלייה במספר המקרים במדינה בכלל ועדויות ממקומות אחרים בנוגע לפוטנציאל ההדבקה במחנות הצפופים.

לפי הדיווחים, רוחות חזקות ליבו את השרפה בלסבוס ורוב המחנה עלה בלהבות. כוחות משטרה מיוחדים נשלחו לאזור כדי לחסום את דרכם של הפליטים לנמל מיטיליני, העיר הגדולה בלסבוס, הסמוכה למחנה. "המצב קשה במיוחד כי בין ההמונים שנמצאים כעת בחוץ יש גם חולי קורונה", אמר ראש העיר לעיתון יווני.