בצל המשבר הכלכלי ופיצוץ הענק בביירות - אלפי אזרחים לבנוניים השתתפו בהפגנות הערב (שבת) בבירה נגד הממשלה. אלפים הגיעו לכניסה לבניין הפרלמנט בביירות וניסו לפרוץ אליו - אך נהדפו עם רימוני גז שירו עליהם כוחות הביטחון. שוטר שהיה במקום נהרג במהלך עימותים עם המפגינים. מוקדם יותר פרסמו כוחות הביטחון הלבנוניים מסר למוחים בניסיון להרגיעם: "מבינים את הזעם של המפגינים - אך מבקשים מהם לנהוג באיפוק". על פי הצלב האדום, 110 מפגינים נפצעו ו-32 פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מוקדם יותר, דווח גם על אש חיה שנורתה בהפגנות. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו על אלפי מפגינים שנורו בגז מדמיע על ידי כוחות המשטרה בביירות, לאחר שניסו לפרוץ מחסום ולהגיע אל בניין הפרלמנט. על פי הדיווחים, לפחות 7,000 הפגינו תחת הכותרת "הפגנות יום הדין". חלקם הצליחו לפרוץ למתחם משרד החוץ הלבנוני. המוחים קראו: "חיזבאללה - טרוריסטים" והניפו חבלי תלייה. ההפגנה היוותה מעין התפרצות זעם בלבנון, זאת לאחר משבר כלכלי שנמשך חודשים ארוכים - ועמו הגיע גם האסון בביירות. 

 ״תולים״ את נסראללה ויו"ר הפרלמנט
ההפגנות בלבנון
המפגינים הניפו את דמויותיהם של יו"ר הפרלמנט ושל מנהיג חיזבאללה נסראללה עם חבלי תלייה, תוך שהם קראו קריאות נגד חיזבאללה ונגד הממשלה: "מהפכה, מהפכה - העם דורש מהפכה במשטר". מדובר בתמונות מדהימות מביירות, דמותו של נסראללה מועלית לגרדום ע"י מפגינים, דבר שלא ראינו עד כה - מה שמעיד על עוצמת הזעם. נסראללה דיבר אתמול אל לבם של המפגינים, והתוצאה הפוכה לגמרי - אלפים מפגינים כשהמוקד בעיקר ליד הפרלמנט. כוחות הביטחון הצליחו לבלום את המפגינים.   

 ״תולים״ את נסראללה ויו"ר הפרלמנט
ההפגנות בלבנון
על רקע הדברים, תחקיר שהתפרסם בבריטניה חושף כיצד הנשיא הלבנוני עאון התבשר ב-20 ביולי על כך שבנמל ביירות אוחסנו באופן לא בטיחותי אלפי טונות של החומר הנפיץ, שנמצא במקום מאז 2013. יש לציין כי הכימיקל התעשייתי הנפוץ הזה משמש לצורכי דישון - אך גם להכנת חומרי נפץ.

נשיא לבנון מישל עאון (צילום: Sakchai Lalit | AP)
נשיא לבנון מישל עאון | צילום: Sakchai Lalit | AP

כפי שכבר נודע עם פיצוץ הענק, המאגר הזה של האמוניום החנקתי אוכסן בנמל עוד ב-2013 לאחר שהוחרם מאוניית מטען, אך נשיא לבנון השיב כי "אין לו את הסמכות להתמודד ישירות עם הנמל", ולא ידע "היכן (המאגר) נמצא". כשאחד העיתונאים בלבנון שאל אתמול את הנשיא לאחר הפיצוץ אם היה עליו לפעול אחרת ולהקשיב לאזהרות הפקידים, הוא השיב לו - "אתה יודע כמה בעיות הצטברו?", והודה שהממשלה פשוט משותקת.

פיצוץ בביירות לבנון (צילום: רויטרס)
הפיצוץ בביירות | צילום: רויטרס

בתוך כך, מניין הנספים מוסיף לעלות - ועומד כעת על 158 בני אדם שקיפחו את חייהם כתוצאה מהפיצוץ ו-6,000 בני אדם שנפצעו. לפי הערכות, הפיצוץ גרם נזק של כ-3 מיליארד דולרים ללבנון, שכלכלתה מקרטעת גם כך, ל-300 אלף בני אדם לאבד את בתיהם, שליש מהם - ילדים. העולם מתחיל להתגייס למען המדינה המוכה.