גל התפטרויות בלבנון: הפיצוץ בנמל ביירות, שגרם לעשרות רבות של מתים ולאלפי פצועים, יצר רעידת אדמה מקומית שהותירה נזק סביבתי רב. וכעת הוא מייצר גם טלטלה פוליטית. אחרי שכמה שרים הודיעו זה מכבר על התפטרותם מהממשלה, גם ראש הממשלה חסן דיאב צפוי להודיע על התפטרותו היום אחר הצהריים, כך דווח ברשת sky news בערבית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדומה לנשיא אעון, גם דיאב נחשב למקורב לחיזבאללה שאליה מופנים חיצי ביקורת רבים והציבור מטיל את האחריות לפיצוץ, בין היתר, עליה. 

ההתפטרות הצפויה של דיאב מגיעה אחרי התפטרותם של שלושה שרים בממשלה אחרי האסון, ואחרי ההתפטרות של שר החוץ עוד קודם לכן. היום הודיעה שרת המשפטים, מארי קולד נג'ם, על עזיבת התפקיד, ולפניה אלה היו שר הסביבה ושרת התקשורת. 

בתקשורת הלבנונית דווח כי בדעתם גם של שרת ההגנה, שר האוצר ושר הכלכלה להתפטר, אך בשלב זה הם טרם ביצעו זאת. המשך גל ההתפטרויות, נציין, עלול להביא לפיזור הממשלה. 

חסן דיאב ראש הממשלה הלבנוני המיועד (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה חסן דיאב | צילום: רויטרס
הפיצוץ בביירות (צילום: AP)
הנזק בביירות אחרי הפיצוץ | צילום: AP
פיצוץ בביירות, לבנון (צילום: ANWAR AMRO AFP, IBRAHIM AMRO AP, Hassan Ammar AP)
הפצועים באסון | צילום: ANWAR AMRO AFP, IBRAHIM AMRO AP, Hassan Ammar AP

בימים האחרונים יוצאים לרחובות אלפי אזרחים לבנוניים ומפגינים נגד הממשלה. אלפים אף מגיעים לבניין הפרלמנט בבירה ביירות ומנסים לפרוץ אליו. כוחות הביטחון לעומתם מנסים להדוף את המפגינים עם רימוני גז ועם אמצעי פיזור נוספים, למרות זאת, לחלק מן המשרדים הממשלתיים המפגינים כן הצליחו לפרוץ.

 

אתמול דיווחנו גם על אש חיה שנורתה בהפגנות. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו על אלפי מפגינים שנורו בגז מדמיע על ידי כוחות המשטרה בביירות, לאחר שניסו לפרוץ מחסום ולהגיע אל בניין הפרלמנט. על פי הדיווחים, לפחות 7,000 הפגינו תחת הכותרת "הפגנות יום הדין". חלקם הצליחו לפרוץ למתחם משרד החוץ הלבנוני. המוחים קראו: "חיזבאללה - טרוריסטים" והניפו חבלי תלייה. 

 
מהומות בלבנון (צילום: רויטרס)
המהומות בלבנון | צילום: רויטרס
 
מהומות בלבנון (צילום: רויטרס)
הפגנות המוניות בבירה | צילום: רויטרס
 
 ״תולים״ את נסראללה ויו"ר הפרלמנט
תולים בובה של נסראללה בהפגנה

בהפגנה שהתקיימה בשבת הניפו המפגינים את דמויותיהם של יו"ר הפרלמנט ושל מנהיג חיזבאללה נסראללה עם חבלי תלייה, תוך שהם קראו קריאות נגד חיזבאללה ונגד הממשלה: "מהפכה, מהפכה - העם דורש מהפכה במשטר". מדובר היה בתמונות מדהימות מביירות - דמותו של נסראללה מועלית לגרדום ע"י מפגינים - דבר שלא נראה עד אותו היום ומעיד על עוצמת הזעם.