מועצת הביטחון של האו"ם דחתה אמש (שישי) את הצעתה של ארה"ב להאריך את אמברגו הנשק על אירן, 13 שנים לאחר החלתו – והוא יסתיים בחודש אוקטובר, אז תוכל טהרן לקנות ולמכור כלי נשק קונבנציונאליים. פומפאו: "מועצת הביטחון נכשלה, ארה"ב תמשיך לפעול לתיקון הטעות", השגריר האירני באו"ם הזהיר: "הטלת סנקציות יתפסו בחומרה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ההצבעה במועצת הביטחון המונה 15 חברים כללה שתיים שהיו בעד הארכת האמברגו, וושינגטון והרפובליקה הדומיניקנית, סין ורוסיה שהצביעו נגד ו-11 שנמנעו – זאת בעוד נדרשות 9 הצבעות בעד על מנת להעביר את ההחלטה. בין הנמנעות מהצבעה נמנו צרפת, גרמניה ובריטניה.

צבא אירן (צילום: רויטרס)
הצבא האירני - נערך להתחמשות. ארכיון | צילום: רויטרסמזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו גינה את ההחלטה ואמר כי "ישראל ו-6 מדינות המפרץ הפרסי שתמכו בהארכת ההסכם יודעות שאירן תפיץ כאוס והרס גדול יותר אם האמברגו יפוג, אך מועצת הביטחון בחרה להתעלם מהן. ארה"ב לעולם לא תפקיר את ידידינו באזור, שציפו ממועצת הביטחון ליותר. נמשיך לפעול על מנת להבטיח שלמשטר הטרור לא יהיה החופש לרכוש ולמכור נשק שיאיים על ליבה של אירופה, המזרח התיכון ומעבר לו".

דונלד טראמפ וולדימיר פוטין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ לחץ - פוטין התנגד. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אירן מהירה לברך על ההחלטה, בציוץ בחשבון הטוויטר שלו דובר משרד החוץ האיראני אמר כי "ארצות הברית מעולם לא הייתה כל כך מבודדת". עוד קרא הבכיר האירני לארה"ב להבין כי שיטת הפעולה שלה כשלה וכי הסנקציות שמתוכננות נגד טהרן הן בלתי חוקיות.

 

 

 

בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר כתב פומפאו: "מועצת הביטחון נכשלה, זה מאפשר לספונסרית הגדולה בעולם לטרור לקנות ולמכור נשק קטלני ולהתעלם מדרישות המדינות במזרח התיכון. ארה"ב תמשיך לפעול לתיקון הטעות". שגריר ארה"ב בסין זאנג ג'ון אמר מיד לאחר ההצבעה כי התוצאה "מראה שוב שחד צדדיות אינה מקבלת תמיכה – והבריונות תיכשל".

 

 

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, תקף גם הוא את החלטת מועצת הביטחון ואמר כי "התנגדות המועצה להארכת אמברגו הנשק על איראן היא חרפה. במקום לאפשר למשטר הטרור הרצחני בטהרן להצטייד בנשק קטלני, מועצת הביטחון הייתה צריכה להטיל עליה סנקציות משתקות. המועצה נכשלה בתפקידה להגן על השלום והביטחון והחלטתה תוביל לערעור היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו".

 

 

חלפני הכספים בטהרן חוששים יותר מקריסה מאשר מלחמה (צילום: רויטרס, חדשות)
באירן מזהירים מפני הטלת סנקציות. חמינאי | צילום: רויטרס, חדשות

אמברגו הנשק שהוטל על אירן ב-2007 ברקע הלחצים שהובילו להסכם הגרעין צפוי להסתיים באוקטובר, ועם סיומו תוכל אירן לרכוש כלי נשק קונבנציונאליים שישמשו את צבאה. ארה"ב מצידה, תוכל לממש את איומה להחזיר את הסנקציות על אירן כבר משבוע הבא, כך אותת גם השגריר האמריקני באו"ם: "בימים הקרובים ארה"ב תמלא את הבטחתה לא לעצור ולהרחיב את אמברגו הנשק".

דיפלומטים סבורים כי מהלך שכזה יעמיד בסיכון את עסקת הגרעין השברירית ממילא, כיוון שאירן תאבד תמריץ משמעותי להגבלת פעילותה הגרעינית. אירן כבר הפרה חלקים מההסכם, בתגובה לנסיגתו של ממשל טראמפ ממנו והטלת הסנקציות החד צדדיות.

הכור יתחיל לעבוד שעות נוספת (צילום: רויטרס, חדשות)
כור הגרעין האירני | צילום: רויטרס, חדשות

שגריר אירן באו"ם, מאג'יד תאח'ת ראבאנצ'י הזהיר את האמריקנים מפני החזרת הסנקציות, ואמר כי "הטלת כל סנקציות או הגבלות על אירן על ידי מועצת הביטחון יתפסו בחומרה באירן והאפשרויות שלנו אינן מוגבלות. ארה"ב או כל גורם שיסייע לה בהתנהגותה הבלתי חוקית – יישא באחריות".