נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נאם אחר הצהריים (שלישי) בוועידה המרכזית של האו"ם בניו יורק, באירוע שציין 75 שנים לקיומו של הארגון. טראמפ הטיל על סין את האחריות להפצת נגיף הקורונה ואף שב וקרא לו "הנגיף הסיני". בנוסף, טען טראמפ כי סין הסתירה מידע משאר העולם על הנגיף: "הצהירו באופן שקרי שאין הדבקה מאדם לאדם וכי אין הדבקה של אנשים ללא תסמינים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו חייבים לראות בסין אשמה בהתפרצות הקורונה", אמר טראמפ בנאום ששודר בווידאו. "הם אפשרו יחד עם ארגון הבריאות העולמי (שנשלט על ידי סין) להפיץ את הנגיף. על האו"ם לראות בסין אשמה, היא המשיכה להוציא טיסות אך באותו זמן עצרה את טיסות הפנים ונעלה אנשים בבתים". 

עוד הוסיף טראמפ באופטימיות: "נביס את הנגיף וניכנס לעידן חדש של שגשוג ושלום, בשנה הבאה המנהיגים יפגשו בעצמם והעולם יהיה במצב מצויין".

‎הנשיא האמריקני התייחס גם להסכם נרמול היחסים שנחתם לפני שבוע בוושינגטון בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין: "אחרי עשורים ללא התקדמות, ישראל, האמירויות ובחריין חתמו על הסכם שלום היסטורי באו"ם. עוד מדינות יגיעו, הן יודעות שזה טוב להם וטוב לעולם. בגישה שונה השגנו תוצאות אחרות, הרבה יותר טובות. נקטנו בגישה שונה, שעבדה. מעולם לא הייתי יותר אופטימי לגבי עתיד האזור. הימים של דם בחול עברו".

לאחר הנאום הודה שגריר ישראל באו"ם גלעדן ארדן לטראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "ארה"ב וישראל יוצרות דרך חדשה לשלום במזרח התיכון", כתב. "תודה לנשיא טראמפ על העזרה בהובלת המאמץ החדש הזה, שמוכיח כי 'שלום דרך עוצמה' היא הנוסחה הנכונה, וכי שותפות עם ישראל חזקה טובה לאזור".  

ארדן התייחס גם לנאומו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ואמר כי היה זה "נאום נרגש על הצורך ב'הפסקת אש גלובלית' ובשלום בעת מגיפה עולמית, אבל הוא לא הזכיר אפילו במילה את הסכמי השלום שחתמה ישראל. מביך ואומר הכל על האו"ם".

לאחר טראמפ עלה לנאום נשיא טורקיה ארדואן ותקף את חתימת ההסכם של המדינות המוסלמיות עם ישראל: "הסכם כניעה נכפה על הפלסטינים, קוראים לזה הסכם המאה. מדינות שפותחות שגרירויות בירושלים רק מקשות על המצב. חיפוש פתרון מלבד החזרת האדמות לפלסטינים לא מסייע לבעיה". במחאה על הדברים עזב ארדן את אולם המליאה.

בניגוד לטראמפ שהמליץ למנהיגי העולם להציב את המדינות שלהם בראש סדר העדיפויות, נשיא סין שי ג'ינפינג דיבר בנאומו בעיקר על משימה גלובאלית ושיתוף פעולה עולמי. הוא אמר כי העולם חייב לשתף פעולה במלחמה בנגיף ולגלות סולידריות. בנוסף הדגיש שהקורונה הבהירה שכל האנושות צועדת לאותו עתיד ולכן עלינו להפגין אחדות ולא להכנס לסכסוכים פנימיים. "יש לדחות כל ניסיון להפוך את המגיפה לנושא פוליטי", אמר. בנוסף הבטיח ג'ינפינג שסין תפיץ את החיסון לקורונה לעולם כולו ותיתן עדיפות למדינות המתפתחות בעולם.

"יחד אנחנו יכולים להפוך את העולם למקום טוב יותר", אמר בנאומו. "אין שום כוונה להלחם מלחמה קרה או חמה מול שום מדינה".