הרוג בהפגנות בבלארוס: על פי הודעת המשטרה המקומית, אמש (שני) נהרג מפגין במינסק, לאחר שמטען חבלה בלתי מזוהה התפוצץ בידיו בזמן שניסה לזרוק אותו לעבר השוטרים. העימותים בין המשטרה למפגינים חודשו על רקע המחאה של זיוף הבחירות לנשיאות, בהן ניצח הנשיא הנוכחי אלכסנדר לוקשנקו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ההפגנות בבלארוס פרצו עם פרסום תוצאות הבחירות החלקיות, שניבאו 80% תמיכה לנשיא המכהן כבר 26 שנים, אלכסנדר לוקשנקו. העימותים פרצו בין האזרחים המתוסכלים שטענו כי הצבעתם זויפה, לבין השוטרים הנאמנים למשטר הדיקטטורי במדינה. ברשת הופצו תיעודים קשים ואלימים, בהם מתועד שימוש בסילוני מים של מכת"זיות, רימוני הלם וגז מדמיע שירו השוטרים. במהלך ההפגנות נהרגו שני אנשים ורבים נפצעו.

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם הודעה רשמית בה נטען כי צוותי השטח של הארגון נחשפו לאלימות קשה של המשטרה הבלארוסית כלפי המפגינים שיצאו לרחובות לאחר ההכרזה על תוצאות הבחירות. בתיעוד שפורסם בעמוד הפייסבוק של הארגון נראים השוטרים מקיפים את המוחים ומכים אותם בעוצמה, ובסרטון אחר נראה רכב משטרתי דורס מפגין.

 

"אלימות אחרי הבחירות על ידי המשטרה כבר הפכה לדבר קבוע בפוליטיקה בבלארוס", אמרה מארי סטראת'רס, מנהלת אזור מזרח אירופה ומרכז אסיה באמנסטי אינטרנשיונל. "שם כל צורות המחאה הבלתי אלימה מדוכאות בברוטליות".

 

We Stand With Peaceful Protesters in Belarus

Protect peaceful protestors in #Belarus. Protect peaceful protestors in #Belarus. Protect peaceful protestors in #Belarus.

Posted by Amnesty International on Monday, August 10, 2020

"באחד הסרטונים שצולמו, ניתן לראות באופן מחריד רכב משטרתי דורס מפגין במהירות גבוהה בכביש רחב. הצילום הזה לוכד את האכזריות מקפיאת הדם שבה פעלה משטרת בלרוס אמש, ומראה מדוע כה רבים בבלרוס נואשים לשינוי". שליחי אמנסטי סיפרו, כי לא היו עדים למפגינים שפעלו באלימות מיוזמתם, אולם כן נחשפו לשוטרים שפעלו באלימות ללא שיקול דעת.

"ניתן היה להימנע מהעימותים לו כוחות השיטור כיבדו את זכויות המפגינים להפגין באופן בלתי אלים והיו פועלים בשיקול דעת. השוטרים פעלו בניגוד לחוק שהגיעו לאכוף", אמרה סטראת'רס והוסיפה: "חייבת להיות חקירה יסודית ויעילה של האירועים המחרידים שאירעו אמש, כך שכל שוטר שאחראי להפרות זכויות אדם ייתן את הדין".