סרטון שפרסם במקור אתר החדשות "ברייטברט" של הימין הקיצוני האמריקני והופץ לעשרות מליונים ברשתות החברתיות, הציג קבוצת רופאים הטוענים שהידרוקסיכלורוקין היא 'תרופה' לגיטימית לנגיף הקורונה – ומוסיפים כי המסכות אינן מועילות למניעת הדבקה. הנשיא טראמפ שיתף את הסרטון ומנהלי הרשתות החברתיות בחרו להסיר אותו, בטענה ל"הפצת מידע כוזב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הסרטון המדובר פורסם תחילה באתר חדשות ימני קיצוני, ומשם הגיע גם לעשרות מיליוני צפיות בפייסבוק ובטוויטר – אך לא קיבל תשומת לב מיוחדת מתקשורת "המיינסטרים", שהגיעה כשהנשיא דונלד טראמפ צייץ אותו מחדש בטוויטר, ושיתף אותו בפייסבוק.

בסרטון נראית קבוצה המכנה עצמה "הרופאים בחזית של אמריקה" שמסבירה את המדיניות כראות עיניה. הדעות שלהם מגיעות עכשיו למיליוני צופים וקוראים, בין השאר בשתי הפלטפורמות שהסירו את הסרטון הקודם.

הנשיא טראמפ מסרב לעטות מסכה במפעל של פורד (צילום: רויטרס)
עוד בחודש מאי - כשהנשיא סירב לעטות מסכה | צילום: רויטרס

הנשיא טראמפ צייץ מחדש את הקליפ לסרטון שהעלתה הפעילה הקולנית הימנית מליסה טייט, בו טוענת ד"ר סטלה עמנואל כי הידרוקסיכלורוקין היא "תרופה לגיטימית" וכי "דיכוי התרופה היה שערורייה שלה גרם היועץ הרפואי של הבית הלבן פאוצ'י". עמנואל גם האשימה את הדמוקרטים ברצון לראות מקרי מוות רבים – במטרה לפגוע בטראמפ והוסיפה: "תורידו את המסכות, אתם לא צריכים אותן".

תשומת הלב הנשיאותית עוררה כאמור גם את מנהלי הרשתות החברתיות והסרטון הוסר, בטענה שהוא אינו עומד בדרישות ו"מפיץ מידע כוזב בנוגע למגפה". למרות זאת, התקשורת כמו גם הגולשים בארה"ב מסרבים לוותר על המסר.

דובר פייסבוק אמר לרשת CNN ולגרדיאן שהסרטון הוסר "מפני שהוא משתף מידע כוזב על תרופות וטיפולים לקורונה". ד"ר עמנואל שחברת פייסבוק סגרה לה את העמוד, הזהירה את אנשיו של צוקרברג "שמא אלוהים יגרום לבעיות במחשבי החברה" - אם לא יחזירו את העמוד ויתנו לה להשמיע את קולה.