אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה ברוסיה שהורעל ואושפז בבית חולים בברלין. קם אתמול מהתרדמת שבה שקע מאז שהורעל, ופרסם היום (שלישי) תמונה ראשונה שלו בה הודיע על שיפור משמעותי במצבו הרפואי.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היי, כאן נבלני, התגעגעתי אליכם", כתב בחשבון האינסטגרם שלו בפוסט שגרף מאות אלפי תגובות ושיתופים תוך דקות. "אני עדיין כמעט לא יכול לעשות כלום, והנה אתמול הצלחתי לנשום יום שלם לבד. לא הסתייעתי בשום דבר גם לא במסתם פשוט בגרון. מאוד מוצא חן בעיניי". את הפוסט סיכם ב"עקיצה", ככל הנראה לעבר הקרמלין ותומכי פוטין: "באופן מופלא התהליך לא מוערך על ידי רבים".

הלילה דווח בניו יורק טיימס כי נבלני בן ה-44 מתכוון לחזור לרוסיה עם שחרורו מבית החולים. את הדיווח מסר מקור בכיר בגרמניה, שעות לאחר שנבלני נותק ממכונת ההנשמה. לדברי אותו גורם, הפעיל הפוליטי היה מודע למצבו והיה ער לכך שהוא הורעל. הבוקר הדוברת של נבלני אישרה את הדיווח ואמרה: "אף פעם לא הייתה אופציה אחרת".

_OBJ

דקות ספורות לאחר פרסום התמונה של נבלני, פרסם משרד החוץ של רוסיה הודעה של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שבו דחה בתוקף את הטענה שהקרמלין אחראי להרעלה: "אלמלא המקרה של נבלני, מדינות המערב היו ממציאות משהו אחר כדי להטיל עלינו רוסיה סנקציות נוספות. למעשה הן דורשות שנודה'".

אתמול הודיעה הממשלה הגרמנית כי מעבדות שונות בצרפת ובשוודיה הוכיחו את הממצאים הראשוניים על כך שבדמו של נבלני נמצאו שרידים של גז העצבים "נוביצ'וק", גז עצבים שפותח ברוסיה ושבאמצעותו הורעלו גם המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו, בבריטניה לפני כשנתיים. בשל הממצאים, דרשה גרמניה ממשלת רוסיה הסברים על הרעלתו של נבלני. גורמים נוספים בגרמניה אמרו שמעבר לשרידי גז העצבים שאותרו בדם, שרידים נוספים של החומר הרעיל נמצאו גם על בקבוק מים שלקח נבלני בטיסה מרוסיה לגרמניה.

נבלני הורעל ברוסיה באוגוסט האחרון, מדובר במבקר הנחרץ ביותר של הנשיא פוטין, ואחד הפעילים הבולטים נגד שחיתות במדינה. הוא התמוטט במהלך טיסה למוסקבה לאחר ששתה תה, שלדברי שותפיו הפוליטיים, היה מורעל. מטוסו ביצע נחיתת חרום באומסק שבסיביר, ונבלני פונה בחוסר הכרה לבית חולים. יומיים לאחר מכן טסו רופאים גרמנים כדי לפנות את מנהיג האופוזיציה לבקשת אשתו ובני בריתו. הם פנו לגרמניה מחשש שהרשויות ברוסיה ינסו לטשטש ראיות שרומזות על האופן בו הוא חלה, ובנוסף טענו שבית החולים הרוסי שמטפל בו אינו מצויד כראוי.

אנשיו של נבלני, ציטטו זמן קצר לאחר ההרעלה קצין משטרה רוסי שאמר לטענתם ש"חומר מסוכן מאוד" אותר בגופו ושהחומר מסכן את מי שנמצא סביבו - ושהם נאלצו ללבוש חליפות מגן. הם גם טענו שהשלטונות ברוסיה ניסו למשוך זמן כדי ששאריות הרעל ייעלמו מגופו של נבלני טרם פינויו לגרמניה.