ביידן והאריס השיקו את הקמפיין המשותף בדרך לבית הלבן: המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, הציג אמש (רביעי) את המועמדת המיועדת שלו לסגנית הנשיא, קמלה האריס. מי שהייתה יריבתו בפריימריז הדמוקרטיים הפכה רשמית לשותפתו למירוץ כשהמטרה המשותפת של השניים: להביס את טראמפ ב-3 בנובמבר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השניים הופיעו לראשונה זה לצד זו כמועמדים לנשיא ולסגנית הנשיא, לנאום בחירות ראשון בווילמינגטון שבמדינת דלאוור. האירוע התרחש 24 שעות לאחר ההכרזה הרשמית של ביידן על בחירתו בהאריס, האישה הראשונה ממוצא אפרו-אמריקני והודי שמתמודדת לתפקיד השני בחשיבותו בממשל דרך אחת המפלגות הגדולות. גם בני זוגם של המועמדים נכחו באולם הנאומים: ג'יל ביידן ובעלה היהודי של האריס, דאג אמהוף.

ג'ו ביידן וקמלה האריס (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
המועמדים של המפלגה הדמוקרטית - ביידן והאריס | צילום: שי פרנקו, רויטרס

הסנאטורית הדמוקרטית קמלה האריס ערכה את נאום הבכורה שלה בתפקיד החדש ומתחה ביקורת על הנשיא הרפובליקן דונאלד טראמפ על כך שניהל לא נכון את ההתמודדות של ארה"ב עם נגיף הקורונה וקראה בדחיפות להחלפת הממשל.

הסנאטורית מקליפורניה יצאה במהירות למתקפה על טראמפ ואמרה כי סיכן את האמריקנים בכך שלא התייחס ברצינות למגיפה, גרר את ארצות הברית למשבר כלכלי, וכל זאת בזמן שמתרחש מאבק חברתי בארה"ב נוכח חוסר צדק גזעי וחברתי, לדבריה.

"אמריקה זועקת למנהיגות, ובכל זאת יש לנו נשיא שדואג לעצמו יותר מלאנשים שבחרו בו, נשיא שגורם לכל אתגר שעומד בפנינו להיות קשה עוד יותר לפתירה", אמרה האריס.

האריס וביידן בריחוק חברתי (צילום: reuters)
האריס וביידן בריחוק חברתי | צילום: reuters

ביידן, כשהציג אותה, אמר שהוא עשה את "הבחירה הנכונה" בכך שצירף את האריס לקמפיין שלו. "אין לי ספק שבחרתי באדם הנכון שיצטרף אלי כסגנית הנשיא הבאה של ארצות הברית, וזו הסנאטורית קמלה האריס".

ההופעה המשותפת הגיעה ימים ספורים לפני שביידן יקבל רשמית את תואר המועמד לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית בכנס המפלגה בשבוע הבא, שייערך ברובו כארוע מקוון עקב מגבלות הקורונה. הוועידה הרפובליקנית, בה אמור להיות מוכרז טראמפ להיות המועמד מטעם הרפובליקנים לכהונה שנייה של ארבע שנים, תתקיים בשבוע שלאחר מכן כשיישארו 10 שבועות עד לבחירות ב-3 בנובמבר.

האריס, בת 55, הוכרזה כבחירתו של ביידן ביום שלישי לאחר תהליך בחירה ממושך שגרר בדיקה מעמיקה בגלל גילו של סגן הנשיא לשעבר ביידן בן ה-77, שיהיה הנשיא המבוגר ביותר אי פעם אם ינצח, וכבר עלו ספקולציות שהוא לא יתמודד בבחירות חוזרות בשנת 2024. המשמעות היא שקמלה האריס יכולה להיות המועמדת המובילה של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב-2024.

קמלה האריס (צילום: NBC)
תשבור עוד תקרת זכוכית? קמאלה האריס | צילום: NBC

האירוע של יום רביעי בעיר הולדתו של ביידן התקיים ביום השנה השלישי למפגן "איחוד הימין" בשרלוטסוויל, וירג'יניה, שבו התפתחו עימותים אלימים כשניאו נאצים הגיעו אל העיר לפני 3 שנים. בנאומו, ביידן שיחזר את דבריו של טראמפ לאחר העימותים - "היו אנשים בסדר גמור בשני הצדדים" - דברים שגררו ביקורת נרחבת באותם ימים.

בחודשים האחרונים, מאחר שהתסיסה עיוותה ערים רבות בארה"ב בעקבות הריגת המשטרה במאי בג'ורג 'פלויד, איש שחור, במיניאפוליס, הפכה האריס לקול בולט הקורא לשינוי. היא צעדה לצד מפגינים ודחפה את החקיקה לרפורמה בשיטות השיטור.

קהל של כ-75 איש התאסף בחוץ בגשם קל לפני האירוע כדי לקבל הצצה לביידן והאריס, כשהם אוחזים שלטים ומצלמים תמונות. רובם היו תומכים וחלקם קראו בשמו של האריס, אף על פי שחלקם היו מתנגדי ביידן. בבחירת האריס בחר ביידן יריבה לשעבר למועמדות לנשיאות שרגע הקמפיין הזכור ביותר שלה הגיע במהלך דיון טלוויזיוני כאשר ביקרה את עמדתו בעבר בנוגע לשימוש באוטובוסים כדי לשלב בין בתי ספר.

אבל האריס נחשבה לבחירה בטוחה יחסית עבורו. היא מתמודדת אקטיבית יותר מביידן ובמפלגה הדמוקרטית סומכים שהיא תסייע לשלהב את המצביעים השחורים, שיכולים להטות את הכף עבור ביידן בכמה וכמה מדינות.

בציוץ שצייץ ביידן בטוויטר הוא הבהיר שאם הוא והאריס ינצחו בבחירות בנובמבר, הם יירשו מדינה רווית משברים ומקוטבת – ושלא יהיה להם רגע לבזבז בבית הלבן. "זו בדיוק הסיבה שבחרתי בה", צייץ ביידן, "היא תהיה מוכנה להוביל כבר ביומה הראשון בתפקיד".