הרודן אלכסנדר לוקשנקו, המכונה "הדיקטטור האחרון של אירופה", שמבקש לכהן בפעם השישית כמנהיג בלארוס הוביל אמש (ראשון) את מדגמי הבחירות במדינה. אולם, בתום פרסום התוצאות החלקיות - מהומות אלימות פרצו בבירת בלארוס ובשורת ערים נוספות בעיקר במחאה על מה שראו האזרחים כבחירות לא הוגנות. הסיבה המרכזית: כליאתם של אנשי אופוזיציה וטענות לזיוף, על רקע המצב הכלכלי במדינה וההתמודדות עם מגפת הקורונה.     

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

התוצאות החלקיות בחלק מערי בלארוס אתמול בערב הראו ללוקשנקו 90 אחוזי הצלחה בחלק מהקלפיות. אך המהומות האלימות שפרצו ברחבי המדינה לא איחרו לבוא - זאת בעיקר בשל מה שנראה כהתנהלות חשודה בקמפיין הבחירות.  

ברגע האחרון אחד מאנשי האופוזיציה במדינה ברח לרוסיה השכנה, בעוד מועמדים אחרים נעצרו והוכנסו לכלא. המועמדת הבכירה מטעם האופוזיציה הייתה סבטלנה טיכאנובסקאיה. 8 מאנשי הצוות שלה החלו להיעצר אחד אחרי השני במהלך השבוע, ואחד מהם אף ברח מהמדינה. 

מהומת בבלארוס לאחר הבחירות
מהומת בבלארוס לאחר הבחירות
לאחר שהחלו להתפרסם תוצאות הבחירות, לפיהן לוקשנקו זכה בכ-80 אחוז מהקולות בעוד ירביתו זכתה בכ-7 אחוזים בלבד - החלו עימותים בין כוחות הביטחון למפגינים בבירה מינסק ובשורת ערים נוספות. במינסק, השוטרים השתמשו ברימוני הלם כדי לפזר את ההמון במרכז העיר. במקביל, החלו להתפרסם דיווחים על פצועים רבים במקום. לפי הדיווחים, חלק מהמפגינים נעצרו ואמבולנסים נראו במקום. בחלק מכלי התקשורת אף דווח על דריסת מפגינים.