שמים פתוחים: בחריין תאפשר מעבר של טיסות בין ישראל לאיחוד האמירויות במרחב האווירי שלה. בהודעה שפירסמה אמש (חמישי), ממשלת בחריין נענתה לבקשת איחוד האמירויות והודיעה כי כל הטיסות שיגיעו אל ומאיחוד האמירויות יוכלו לעבור במרחב האווירי שלה, מבלי להזכיר בהודעה את ישראל. כל זאת, יממה לאחר הודעת סעודיה המאשרת מעבר דומה של טיסות מעל שטחה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

טיסות בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות יוכלו לטוס מעל בחריין לאחר שבממלכה הודיעו כי כל הטיסות לאיחוד האמירויות וממנה יכולים לעבור במרחב האווירי שלה. ההחלטה, שלדברי רשות התעופה של הממלכה הגיעה לבקשת איחוד האמירויות, באה בעקבות ההסכם ההיסטורי בין אבו דאבי לישראל לנרמל את היחסים. החלטה זו תקצר את זמן הטיסה בין המדינות בכמה דקות בלבד.

ג'ארד קושנר, ארה"ב, סעודיה, בחריין (צילום: רויטרס)
קושנר בפגישה עם מלך בחריין השבוע | צילום: רויטרס

באוגוסט, שר המודיעין אלי כהן אמר כי בחריין ועומאן יכולות להיות מדינות המפרץ הבאות שיעקבו אחר איחוד האמירויות בנרמול היחסים עם ישראל. יכול להיות שזה צעד בדרך לשם אך עדיין בבחריין נהגו בזהירות כשבהודעתם ישראל כלל לא הוזכרה אלא נכתב כך: "כל הטיסות אל ומאיחוד האמירויות יכולות להשתמש במרחב האווירי של בחריין".

יממה לפני האישור של בחריין, הודיעה סעודיה כי תאפשר לכל הטיסות המגיעות לאיחוד האמירויות או יוצאות ממנה לטוס מעל שטחה, לפי בקשת אבו דאבי על מנת לקדם את קשרי התעופה בין ישראל לאמירויות תחת הסכם הנורמליזציה. כבר לפני כן, חברת אל על עשתה היסטוריה כשהטיסה את חברי המשלחות, הישראלית והאמריקנית, בטיסה הרשמית הראשונה של חברה ישראלית מעל סעודיה בדרכם לאיחוד האמירויות.

טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
הטיסה ההיסטורית מישראל לאיחוד האמירויות | צילום: רויטרס

יש לציין כי האישורים של בחריין וסעודיה הגיעו אחרי סבב פגישות של יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר במדינות המפרץ"נקווה שבחודשים הקרובים מדינות נוספות יגיעו להסכם עם ישראל", אמר קושנר. נחכה ונראה האם פתיחת המרחב האווירי של מדינות המפרץ עבור טיסות שקשורות לישראל הוא הצעד הראשון בדרך להסכם רחב יותר שאליו דוחפים בבית הלבן.

הסעודים הבהירו השבוע שהסכם נורמליזציה עם ישראל ייחתם רק אם ישראל תעניק מדינה לפלסטינים אשר בירתה תהיה מזרח ירושלים. בנוסף, השבוע קושנר פגש בבחריין את המלך, חמד בן עיסא אל-חליפה, והבין ממנו כי היציבות באזור המפרץ תלויה בסעודיה.