נשיא ארה"ב דונלד טראמפ טען היום (רביעי) כי האיסור שהטילה אתמול מממשלת בריטניה על חברת "וואווי", מלהשתתף בבניית רשת ה-5G שנבנית במדינה - הגיע בעקבות לחץ שהפעיל על ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. "שכנענו מדינות רבות, וזה עבודה שאת עיקרה אני עשיתי בעצמי, כי אני חושב שזה לא בטיחותי (להשתמש בציוד סיני לרשת 5G), זה סיכון ביטחוני גבוה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

•, עקץ שר הבריאות הבריטי בתגובה. השר הכחיש כי הנשיא האמריקאני אחראי על האיסור שהוטל אתמול בבריטניה על חברת הסלולר הסינית להשתתף בבניית רשת ה-5G . "כל מיני אנשים יכולים לנסות ולקבל קרדיט על ההחלטה, אבל היא הייתה מבוססת על הערכה טכנית של המרכז הלאומי לאבטחת סייבר, באשר ליכולת שלנו לספק את מערכת ה-5G האיכותית ביותר בעתיד".

אתמול הצטרפה בריטניה לארה"ב ואסרה "וואווי" לקחת חלק באספקת הציוד הנדרש להקמת רשת ה-5G במדינה. חברות הטלקום אשר בונות את הרשת מחויבות כעת להסיר את הציוד של הענקית הסינית עד 2027, והחל מהשנה הבאה - אסור יהיה להן לרכוש ציוד 5G מהחברה.

ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון (צילום: Ben A. Pruchnie, GettyImages IL)
בוריס ג'ונסון - נכנע ללחצים של טראמפ? | צילום: Ben A. Pruchnie, GettyImages IL

שר הדיגיטל הבריטי, אוליבר דאודן, ציין כי המהלך ייעלה עד 2.5 מיליארד דולרים ויעכב את פריסת רשת 5G בשנתיים עד שלוש שנים. "זו לא הייתה החלטה קלה, אבל זו ההחלטה הנכונה בעבור רשתות הטלקום של בריטניה, בעבור הביטחון הלאומי שלנו ובעבור הכלכלה שלנו - הן עכשיו והן לטווח הרחוק". השר הוסיף כי עד לבחירות הבאות, חובת ההסרה של הציוד של "וואווי" תהיה מעוגנת בחוק.

Huawei, וואווי (צילום: oleschwander, ShutterStock)
הענקית הסינית לא תקים את תשתית G5 בבריטניה | צילום: oleschwander, ShutterStock

ההחלטה הזו מגיעה אחרי חודשים של הפעלת לחץ מצידו של ממשל טראמפ. ארה"ב מנהלת מאבק עיקש וארוך מול סין שמאיימת לנצח אותה במירוץ אחר טכנולוגיית 5G, ופריסתה הנרחבת ברחבי העולם.
ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ניסה כמיטב יכולתו למנוע איסור שכזה, ובינואר אף הביא לפשרה שתאפשר את המעורבות של "וואווי" תוך הרחקתה מה"ליבה" הרגישה של המערכת. במרכז הסייבר הלאומי בבריטניה הסבירו ששינוי הכיוון הזה מתחייב משום שהם כבר לא יכולים להבטיח שהציוד של הענקית הסינית יהיה אכן בטוח לשימוש (מבחינת ביטחון מידע), וזאת בעקבות האיסור שהטילה ארה"ב, שבמסגרתו לא תוכל יותר Huawei להשתמש בשבבים תוצרת ארה"ב.

ומה בעניין ישראל?

כבר ב-2019 העביר הנשיא טראמפ אזהרה דומה לראש הממשלה נתניהו, לפיה יחסי הביטחון בין ישראל לארה"ב ייפגעו באם ישראל לא תשכיל להגביל את קשריה ההולכים ומתהדקים עם סין. על פי ממספר דיווחים, גם מי שהיה אז היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, וגם מזכיר המדינה מייק פומפאו שאף הגיע לביקור מדיני בחודש מאי האחרון – העבירו מסרים דומים בשיחות עם בכירים ישראלים.

באשר לישראל, עדיין לא הוחלט מי יהיו ספקיות הסלולר אשר יפעלו במסגרת פרישת ה-5G בארץ. רק בתחילת חודש אוגוסט יפורסם מיהן החברות אשר ניגשו למכרז, וברבעון האחרון של השנה נדע גם מיהן אלה שזכו. על כן, בשלב זה, גם לא ידוע אם וואווי תהיה אחת מהחברות שיספקו את ציוד הטלקום, למי מבין הספקיות שיפעילו את הרשת.

עדי זריפי השתתפה בהכנת הידיעה.